تاريخ : دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 | 0:53 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

تیم پژوهشگران مرکز پژوهش‌های سرطان فرد هاچینسون در سیاتل آمریکا دریافتند: استفاده زنان قبل از سن یائسگی از داروهای حاوی ماده depo-medroxyprogesterone acetate یا به اختصار DMPA مثل آمپول های دپو پروورا برای یکسال یا بیشتر به عنوان ابزاری برای جلوگیری از حاملگی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را ۲ برابر افزایش می‌دهد.

این تحقیقات از حدود 1028 زن 20 تا 44 سال دچار سرطان سینه انجام شد و پژوهشگران در چارچوب تحقیقات خود به برخی تحقیقات بین‌المللی انجام شده در کشورهای مختلف نظیر کنیا، نیوزیلند، تایلند، مکزیک و کاستاریکا رجوع کردند.پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده زنان از آمپول جلوگیری از حاملگی حاوی هورمون پروژستین DMPA به مدت 12 ماه یا بیشتر خطر ابتلا به سرطان سینه را به میزان 2.2 برابر نسبت به دیگران افزایش می‌دهد.این پژوهشگران دریافتند: خطر با توقف استفاده از این هورمون به طور تدریجی با گذر زمان کاهش می‌یابد و بعد از گذشت پنج سال از توقف استفاده از آن به طور کامل از بین می‌رود.پژوهشگران همچنین دریافتند که استفاده از این هورمون کمتر از یکسال باعث افزایش خطر و احتمال ابتلا به سرطان سینه نمی‌شود.دپو پروورا نوعی هورمون پروژسترون است که برای جلوگیری از بارداری هر 12 هفته تزریق می‌شود. مصرف آن را باید 3 تا 6 ماه پیش از تلاش برای بارداری قطع کرد زیرا حداقل 13 هفته طول می کشد تا تخمک گذاری اتفاق بیفتد.تاريخ : یکشنبه بیستم فروردین 1391 | 0:34 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
دختر 10 ساله کلمبیایی که با بدنیا آوردن یک نوزاد دختر سالم در زمره جوانترین مادران جهان قرار گرفته موجب برانگیختن خشم هموطنان خود شده است.

این مادر کم سن و سال یکی از دختران قبیله بومی شمالی «وایو» در شبه جزیره «لاگوآجیرا» است.

به نوشته روزنامه دیلی میل، این اولین باری است که یک دختر کم سن پیش از رسیدن به سن نوجوانی از شهر مانائور برای بارداری خود به پزشک مراجعه می‌کند. شنیدن خبر بارداری این مادر نوجوان مردم شهر را عصبانی کرده است.

این دختر کلمبیایی به دلیل درد بسیار شدید به پزشک مراجعه کرد و پزشکان تصمیم گرفتند فورا او را تحت عمل سزارین قرار دهند.

 اگرچه پلیس کلمبیا می‌تواند پدر این نوزاد را برای پایین بودن سن مادر بچه تحت پیگیرد قرار دهد اما قانون اساسی این کشور تا حدودی برای قبیله «وایو» خود مختاری قائل می‌شود.


تاريخ : چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391 | 0:52 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

چطور باید به پدر و مادرم بگویم که برای اولین بار عادت‌ماهیانه شده‌ ام؟
طبیعی است که برای گفتن این خبر کمی احساس خجالت کنید. در بعضی خانواده‌ها، حرف زدن درمورد مسائلی که مربوط به بدنتان می‌شود کار سختی نیست. در این نوع خانواده‌ها حتی ممکن است برای این اتفاق برایتان جشن بگیرند!

اما بعضی خانواده‌ها هم هستند که در آنها این مسائل کمی خصوصی‌تر است، به همین خاطر ممکن است آن دختر نداند که چه باید بگوید یا اصلاً به چه کسی باید بگوید. اما این خبر لازم است که حداقل به یکی از بزرگترهای خانواده گفته شود. می‌توانید آن فرد را به کناری بکشید و خیلی روشن و واضح مطلب را به او بگویید. مثلاً بگویید، "من برای اولین بار عادت‌ماهیانه شده‌ام. می‌تونی کمکم کنی و وسایل موردنیازم را برام تهیه کنی؟"

اگر خواهر یا برادرهای بزرگترتان متوجه این موضوع شدند، ممکن است اول کمی دستتان بیندازند. فقط کافی است به آنها بگویید که این اتفاق به این معنی است که بزرگتر شده‌اید. همین.

تامپون چیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟
برعکس نواربهداشتی که وقتی خون از واژن بیرون می‌آید آن را به خود می‌کشد، تامپون داخل واژن گذاشته می‌شود. تامپون از ماده‌ای نرم درست شده است که برای بیرون کشیدن راحت نخی به آن وصل است. سوراخ واژن بین مجرای خروجی مثانه (که ادرارتان از آن بیرون می‌آید) و مقعد (که مدفوعتان از آن بیرون می‌آید) قرار گرفته است.

عادت کردن به استفاده از تامپون کمی زمان می‌برد. داخل هر جعبه تامپون یک دفترچه راهنمای استفاده قرار دارد که به شما توضیح می‌دهد چطور می‌توانید از آن استفاده کنید. تامپون‌ها قابلیت‌های جذب متفاوت دارند. سعی کنید اول با تامپون‌های معمولی شروع کنید و بعد اگر لازم بود آن را تغییر دهید. یک تامپون را می‌توانید برای حداکثر 8 ساعت استفاده کنید.
نگران این نشوید که یک وقت تامپون داخل بدنتان گم شود چون هیچ راه خروجی به جز واژن ندارد.

آیا می‌توانم در دوران عادت ‌ماهیانه شنا کنم؟
شنا کردن در دوران عادت‌ماهیانه مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما بهتر است موقع شنا کردن از تامپون استفاده کنید که مایوتان خونی نشود. نواربهداشتی به درد اینکار نمی‌خورد. تامپون را اگر درست بگذارید از بدنتان بیرون نمی‌افتد.

تامپون برای دخترهایی که ورزش می‌کنند هم خیلی خوب است. بااینکه استفاده از نواربهداشتی هم خوب است اما ممکن است کمی ایجاد ناراحتی کند.

همه می‌گویند باید با گذاشتن نواربهداشتی و تامپون خود را برای عادت‌ ماهیانه آماده کنید. اگر اینکار را نکنم چه می‌شود؟
اگر این اتفاق بیفتد، این انتخاب‌ها را دارید: از یکی از دوستانتان قرض بگیرید یا اگر در مدرسه بودید به ناظم یا مشاور اطلاع دهید تا آنها وسایل لازم را برایتان فراهم کنند. می‌توانید با خانه هم تماس بگیرید تا پدر یا مادر وسایل موردنیاز را برایتان بیاورند. اگر چاره‌ای نداشتید می‌توانید چند لایه دستمال کاغذی را روی هم بگذارید و داخل لباس‌زیرتان قرار دهید تا از کثیف شدن لباس‌های دیگرتان جلوگیری شود. بعد می‌توانید با خیال راحت منتظر بمانید تا نواربهداشتی برایتان بیاورند.

اگر خجالت می‌کشید به مشاور یا ناظم مدرسه بگویید که عادت‌ماهیانه شده‌اید، می‌توانید آن را روی یک تکه کاغذ بنویسید و به آنها بدهید.

اگر لباس ‌زیر و شلوارم خونی شد چه کنم؟
وای نه! پشت شلوارتان خونی شده است—حالا چه باید بکنید؟ این اتفاق تقریباً برای همه دخترها می‌افتد. گاهی‌اوقات این اتفاق وقتی می‌افتد که در خانه نیستید و نمی‌توانید لباستان را فوراً عوض کنید. اما اگر ژاکت یا سوی‌شرت تنتان باشد می‌توانید آن را درآورده و دور کمرتان ببندید. بعد یک نواربهداشتی نو پیدا کنید و آن را تعویض کنید تا خون بیشتری به شلوارتان نریزد.

به محض اینکه توانستید، لباستان را عوض کنید. باید لباس‌زیر و شلوراتان را خیلی زود با آب سرد آب بکشید. بعضی‌وقت‌ها لکه از بین می‌رود و بعضی‌وقت‌ها هم شسته نمی‌شود. برای اینکه این اتفاق برایتان نیفتد، نواربهداشتیتان را تند‌تند عوض کنید و همیشه در کیفتان نواربهداشتی یا تامپون اضافه داشته باشید.

برای اطمینان بیشتر بهتر است در این روزها شلوارهای مشکلی یا تیره‌رنگ بپوشید که رنگ خون مشخص نشود.تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | 2:14 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

محققان معتقدند که اگر افراد نمی‌توانند، وزن اضافی خود را کاهش دهند، شاید به تلاش آنها بستگی نداشته باشد، بلکه علت آن به مادران‌شان باز می‌گردد.

بر طبق یافته‌های آنان، زمانی که افراد در رحم مادر قرار دارند، سبک زندگی که مادر در آن ایام دارد، بر وزن نوزاد تاثیرگذار می‌باشد.
به نظر می‌رسد رژیم غذائی مادر، میزان فعالیت‌های ورزشی وی، مصرف سیگار و نوع آلاینده‌هائی که در معرض آن قرار دارد، می‌تواند باعث تغییر DNA نوزاد داخل رحم شود.
در این تحقیق، محققان دانشگاه نیوکسال، ژن کودکان بین سنین 9 تا 11 ساله را بررسی کردند. نمونه‌های خون این کودکان، از زمان تولد آنها برای تجزیه و تحلیل، نگهداری شد. در این مرحله، محققان دریافتند بسیاری از نوزادان که دارای اضافه وزن بودند، DNA آنها با زمان تولد‌شان تفاوت پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش میل آنلاین، محققان معتقدند این نتایج نشان می‌دهد که DNA افراد، در زمان تولد تعیین می‌شود و همین DNA می‌تواند شکل و ترکیب بدن را در آینده، مشخص کند.تاريخ : سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 | 0:7 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

محققان تحقیقات زیادی در مورد زمان های متفاوت بارداری انجام داده اند و نتیجه اینکه بالاترین نقطه و اوج توانایی باروری در زنان در ۲۴ سالگی است.
تمامی خانم ها در هنگام تولد بالاترین میزان تخمک ها را جهت باروری دارند. یعنی در حدود یک میلیون تخمک. اما وقتی به سن بلوغ می رسند این میزان به حدود ۳۰۰ هزار عدد می رسد و مسئله اینجاست که از این تعداد فقط در حدود ۳۰۰ تخمک در دوره فعالیت تخمدانها آزاد می شود و امکان باروری می یابد.
هم چنان که سن افزایش می یابد تخمدانها هم پیرتر می شوند و تخمکها آمادگی کمتری برای باروری خواهند داشت. به همین دلیل است که امکان بروز مشکلات و اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون در سنین پایین تر به مراتب کمتر از سنین بالا می باشد.
در عین حال احتمال بروز سقط جنین نیز در سنین بالا بیشتر است. این احتمال در زنانی که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند احتمال سقط جنین ۱۰ درصد است در حالی که این رقم در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله ۱۸ درصد و زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله به ۳۴ درصد می رسد.در عین حال در دهه بیست سالگی احتمال ابتلا به انواع مشکلات رحم و اندومتر به مراتب کمتر است و بیماری های مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود.


از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد. از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از ۳۶ سال پایین می باشد.
لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده اینکه شما در اوایل دهه بیست سالگی اقدام به بارداری نمایید یا در اواخر آن تغییر چندانی نمی کند و تفاوت باروری در این محدوده سنی ناچیز و قابل چشم پوشی است.
در ضمن نکته قابل ملاحظه این است که فقط بارداری مهم نیست و پس از زایمان مراقبت های مربوط به نوزاد و اینکه مادر بتواند با بیداریهای کودک بیدار بماند و با خوابیدنهای او استراحت نماید در دهه بیست سالگی راحت تر است و پس از آن از نظر بدنی و فیزیکی فشار بیشتری را متحمل می شود.
به عقیده بسیاری از متخصصان سن ۲۵سالگی بهترین سن برای فرزند اول است. زیرا هم مادر سن مناسبی دارد و هم اینکه در بازیها و مراحل گوناگون رشدی کودک بهتر می تواند در کنارش باشد.
علاوه بر وضعیت جسمی افراد در دهه بیست سالگی از نظر ذهنی و عاطفی نیز انعطاف پذیری بیشتری دارند و ظرفیت بیشتری برای تحمل و پذیرش مسئولیت ها و تعهدات مربوط به فرزندان دارند.


از طرف دیگر مادر شدن در این دهه امکان تحصیل و آموزش دیدن را به شما می دهد. می توانید در این زمان فرزنددار شوید و سپس دوباره به جامعه و پرداختن به شغل و کارهای مورد علاقه برگردید. در صورتی که در سنین بالاتر اگر کار و حرفه خود را به جهت مسئولیتهای مادری رها کنید جذب دوباره بازار کار به مراتب سخت تر خواهد بود.
به همین دلیل از نظر بسیاری از مشاوران اقتصادی بارداری در این برهه از نظر مالی و اقتصادی نیز لطمه خاصی به خانواده نمی زند.
یعنی مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصتهای بسیاری را از نظر موفقیتهای اجتماعی و شغلی از دست می دهند.
اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد و والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند. این امر در بسیاری موارد در مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و در پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرشان مشکل ساز است.


در بسیاری از موارد که ازدواجها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دارشدن می گیرند مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیتهای جدید ایجاد می شود.
بررسی ها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ متولد شده اند از نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارتهای تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.
ارزیابی وضعیت والدینی که در دهه ۳۰-۲۰ و ۴۰ خود فرزنددار شده اند نشانگر ویژگیهای رفتاری و تربیتی متفاوت در این فرزندان است.
لازم به ذکر است که شما در هر سیکل عادت ماهیانه فقط تا ۲۵ درصد شانس بارداری خواهید داشت و بدین ترتیب یعنی در اوایل دهه بیست سالگی در سال در حدود۹۸ درصد و در اواخر این دوران در حدود ۸۴درصد شانس برای بارداری خواهید داشت.


در این دهه فقط ۷درصد از خانم ها دچار ناباروری می شوند و ۶ درصد نهایتا بچه دار نمی شوند. اما در دهه۴۰ سالگی احتمال اینکه افراد هرگز نتوانند بچه دار شوند تا ۶۴ درصد هم می رسد.
این مسئله در مورد خانم های دهه ۴۰سالی که سقط جنین دارند ۳برابر افرادی است که در دهه بیست سالگی هستند و در مورد ۴۵سالگی به بالا باز هم افزایش می یابد.
در ضمن در مورد ابتلای کودک به سندروم داوان در دهه بیست سالگی مادر احتمال یک به ۱۲۹۵ است و در دهه ۳۰ یک در ۷۵۹ می باشد.
با توجه به موارد فوق توصیه می کنیم که در هر سنی حتی در دهه بیست سالگی اگر قصد بچه دار شدن دارید حتما قبل از هرچیز با پزشک متخصص مشورت نمایید تا از جنبه های گوناگون از آمادگی شما برای این موضوع اطمینان حاصل کرده و موارد مورد نیاز را به اطلاعتان برساند.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390 | 23:37 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یک زن هندی در یک زایمان بسیار عجیب، 11نوزاد قد و نیم قد را در نخستین زایمان خود به دنیا آورد!به دنیا آمدن این همه نوزاد نه تنها اعضای کادر بیمارستان محل زایمان زن هندی را شگفت زده کرد، بلکه سبب شگفتی بسیاری از مردم هند شد.

این زایمان شگفت انگیز بسیاری از کاربران اینترنت را وادار به نوشتن تحلیل و تفسیرهای جالبی کرد که به نوشته برخی از آنها، زن هندی در اولین زایمان خود اعضای یک تیم فوتبال را زائیده است.تاريخ : پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 | 0:19 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 

گروهی از كارشناسان زنان و مامایی در آمریكا از تهیه یك تست خون دوران بارداری برای تشخیص سندرم داون پیش از تولد نوزاد خبر دادند.
 متخصصان شركت آریا دیاگنوستیكز اعلام كردند برای اولین بار زنان باردار می‌توانند با استفاده از این تست جدید و بدون نیاز به روشهای تهاجمی و پرخطر كه احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهند آزمایش تشخیص سندرم داون را روی جنین خود انجام دهند.

در مقاله‌ای كه به تازگی در مجله آمریكایی زنان و مامایی به چاپ رسیده تاكید شده است این تست خون جدید تولید كمپانی آریا.د می‌تواند علاوه بر سندرم داون یك اختلال ژنتیكی موسوم به سندرم «ادواردز» را كه موجب نارسایی‌های شدید مادرزادی می‌شود و اغلب كشنده است،‌ تشخیص دهد.

تمام آزمایشات و مطالعات روی تست جدید قبل از هفته بیستم بارداری انجام شدند. این مطالعات از سوی متخصصان دانشگاه لندن، كالج دانشگاه لندن و بیمارستان اطفال بوستون صورت گرفتند.تاريخ : پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 | 0:7 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

برای تمام مادرها سلا‌مت جنین اولویت اول است . وقتی‌ خانم همسایه می‌فهمد كه 7 ماهه حامله است، بلافاصله می‌پرسد: <سونوگرافی كرده‌ای؟ دختره یا پسر؟> و وقتی می‌شنود كه خودش نخواسته دختر یا پسر بودن جنینش را تا زمان زایمان بداند،‌با تعجب اما در حالی‌كه سعی می‌كند خود را موافق نشان دهد می‌گوید:<بع.... له، چه فرقی می‌كنه، مهم اینه كه سالم باشه>! بیشتر (و نه تمام) مادران دوست دارند بدانند جنینی كه در شكم دارند پسر است یا دختر. اما مطمئنا برای همه مادران، سلامت نوزاد آینده‌ شان اهمیت زیادی دارد و این اهمیت به اندازه‌ای است كه حاضرند تحت آزمایش‌های متعدد قرار گیرند تا سلامت، ‌رشد و تكامل جنین‌شان در طول بارداری، ‌بررسی شود.

البته در طول دوران بارداری، به عنوان بخشی از مراقبت‌های دوران بارداری، شما باید آزمایش‌هایی را متحمل شوید كه به بررسی رشد و تكامل جنین و سلامت زایمان كمك می‌كند. در این نوبت می‌خواهیم شما را با این آزمایش‌ها كه باید در دوران بارداری انتظار آن را داشته باشید، آشنا كنیم. آزمایش‌های معمول در اولین دیدار،‌پزشكتان وزن شما و طول رحم را برای تخمین میزان رشد كودك اندازه می‌گیرد. فشارخون شما نیز برای غربالگری و تشخیص فشارخون حاملگی، اندازه‌گیری می‌شود. نمونه ادرار از نظر سطح قند، پروتئین و وجود باكتری در آن بررسی می‌شود.

قند در ادرار زن حامله،‌علامت دیابت حاملگی است. پروتئین بالای ادرار می‌تواند نشانگر عفونت مجاری ادراری، بیماری كلیوی یا فشارخون بالا باشد. سه ماهه اول در این سه ماه برای بررسی عوامل خطرزای حاملگی، باید مجموعه كاملی از سابقه پزشكی شما تهیه شود. بنابراین لازم است راجع به مصرف داروها و بیماری‌های خود به پزشكتان اطلاع دهید. آزمایش‌هایی كه در این دوره سه ماهه برای بررسی سلامت شما و كودكتان انجام می‌شود، عبارتند از:

الف) آزمایش خون: جهت بررسی وجود بیماری سیفلیس، ایمنی نسبت به هپاتیت و سرخجه، تعیین گروه خونی و RH انجام می‌شود.اگر شما RH منفی هستید و كودك شما RH مثبت است، ممكن است بدن شما به آن واكنش نشان دهد. این اتفاق نسبتا شایع است و معمولا بدون مشكل اساسی درمان می‌شود. در شرایط نادری ممكن است كم‌خونی ایجاد شود.

ب) سونوگرافی جنین: حتی در هفته پنجم حاملگی می‌توان سونوگرافی جنین را انجام داد. در این بررسی،‌تصویری از جنین در حال رشد، به دست می‌آید. سونوگرافی از راه مهبل می‌تواند حاملگی‌های خارجی رحمی را (وقتی جنین در جایی غیر از رحم رشد كند) نیز مشخص كند.

ج) نمونه‌برداری از كوریون:در این آزمایش تعدادی از سلول‌های جفت بین هفته هشتم و بیستم جنینی برداشته می‌شوند و از نظر اختلالات ژنتیكی مختلف از جمله نشانگان داون بررسی می‌شوند. این آزمایش بطور معمول انجام نمی‌گیرد بلكه فقط زمانی كه سابقه بیماری‌های ژنتیكی وجود داشته باشد، انجام می‌شود.

د) تست اچ.آی. وی(ایدز) : از آنجایی كه ایدز یكی از بیماری‌های است كه از مادر به جنین منتقل می‌شود،‌برای جلوگیری از انتشار این بیماری،‌آزمایش آلودگی به ویروس ایدز یعنی اچ.آی.وی انجام می‌گیرد


ـ سه ماهه دوم بین هفته سیزدهم تا بیست‌وهفتم حاملگی

 شما باید از پزشك خود انتظار انجام آزمایش‌های زیر را داشته باشید.

الف) بررسی الكتریكی قلب جنین: در آغاز هفته بیستم‌ حاملگی، پزشك می‌تواند به ضربان قلب جنین با گوشی‌های خاصی گوش دهد و سلامت كلی جنین را از این طریق بررسی كند. علاوه بر این، ممكن است سونوگرافی جنین برای بررسی پیشرفت رشد جنین نیز انجام گیرد.

ب) تست تحمل گلوكز ( GTT) : پزشك به شما شربت قندی می‌دهد تا بنوشید و سپس قند خون را در فواصل منظم اندازه می‌گیرد. این آزمایش نشان می‌دهد كه بدن با چه سرعتی متابولیسم (سوخت و ساز) قند را انجام می‌دهد. هر بی‌قاعدگی در این رویه می‌تواند نشانگر دیابت حاملگی باشد.

ج) غربالگری سرم خون مادر: به‌طور معمول این تست انجام نمی‌شود. این آزمایش برای كشف نقایص تولد انجام می‌گیرد تا موارد زیر در سرم خون مادر بررسی شود:

1) تست آلفا فیتوپروتئین : (AFP) این ماده به‌طور معمول در كبد جنین تولید می‌شود.افزایش میزان آن ممكن است بدلیل نقص در نخاع باشد در حالی كه كاهش آن نشانگان داون را نشان می‌دهد.

2)آزمایشHCG: گنادوتروپین جنین انسانی از جفت ترشح می‌شود. سطح خونی HCG در 14 هفته اول حاملگی افزایش می‌یابد. اگر سطح HCG خیلی بالا باشد ممكن است علا‌مت نشانگان داون باشد.

3) استریول: این ماده به‌وسیله جفت تولید می‌شود. سطح آن اولین بار در هفته نهم حاملگی قابل اندازه‌گیری است. كاهش سطح آن می‌تواند علامت نشانگان داون باشد.

4) مهاركننده - آ(اینهیبین :)A یكآزمایش غربالگری جدید یك پروتئین را كه جنین و جفت تولید می‌كنند، اندازه گیری می‌كند. اگر سطح آن به طور غیر طبیعی بالا برود، ‌علامت، ‌نشانگان داون است.

5) آمنیوسنتز: اگر نتیجه بررسی سرم غیرطبیعی باشد یا اگر عوامل خطر (مثلا:كاهش حركات جنین ...) وجود داشته باشد، آمنیوسنتز انجام می‌گیرد.

مایع آمنیوتیك(مایعی كه جنین را در برگرفته)، بررسی می‌شود تا صد نوع متفاوت از نقایص جنینی كشف شود. در ضمن جنس جنین نیز به این وسیله مشخص می‌شود. سه ماهه سوم در این دوره بیشتر آزمایش‌ها انجام شده است.


با این وجود بررسی‌های دیگری برای اطمینان از سلامت كلی جنین و زایمان صورت می‌گیرد از جمله ـ:

الف) استرپتوكك گروه ب: این تست خون نشان می‌دهد كه آیا با این نوع میكروب (كه می‌تواند بیماری شدیدی در نوزاد ایجاد كند) بیماری عفونی ایجاد شده است؟! اگر باكتری دیده شود، آنتی‌بیوتیك برای حفظ كودك در زمان زایمان تجویز می‌شود .

ب) هپاتیت ب: اگر جواب آزمایش شما برای ابتلا به هپاتیت ب مثبت باشد، كمی بعد از تولد،‌كودك واكسنی در مقابل این بیماری دریافت می‌كند.

ج) افاسمان(كشیدگی) گردن رحم: نزدیك زمان زایمان هم پزشك باید معایناتی انجام دهد. بدنبال این بررسی پزشك متوجه می‌شود كه جنین به چه مقدار در لگن پائین آمده است و گردن رحم تا چه اندازه شروع به كشیده شدن كرده است. این اندازه‌گیری‌ها به تخمین پیشرفت زایمان كمك می‌كند. ممكن است حتی بررسی جنین نیز لازم باشد.

د) تست بدون استرس: یكی از شاخص‌های مهم دیگر سلامت جنین علاوه بر ضربان قلب، حركات جنین است، كه در صورت كاهش آن آزمایش‌های خاصی چون بیوفیزیكال و تست بدون استرس )NST( انجام می‌گیرد. ه) آمنیوسنتز: در نهایت اگر كودك شما به هر دلیل نیاز به زایمان زودرس داشته باشد، آمنیوسنتز برای بررسی اینكه آیا رشد ریه جنین به حد كافی هست یا خیر، انجام می‌گیرد. با انجام آزمایش‌های بسیار، كه شاید خسته كننده هم باشد،‌امیدوار هستید كودكی شاد و سلامت به‌دنیا بیاورید،‌چه دختر چه پسر .
تاريخ : جمعه پنجم اسفند 1390 | 13:54 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

تزریق واكسن آنفلوآنزا به مادران باردار ظاهرا خطر كوچك شدن نوزاد را در دوره رشد جنینی، كاهش می‌دهد.

نوزادانی كه در دوره رشد جنینی كوچك‌تر می‌مانند بیشتر با خطر بروز مشكلات بهداشتی در طول سالهای عمر خود مواجه می‌شوند.

این مطالعه با حضور 340 زن باردار در بنگلادش انجام گرفته كه تمام آنها در سه ماهه سوم بارداری‌شان بودند. این زنان به دو گروه 170 نفری تقسیم شدند كه به یك گروه از آنها واكسن آنفلوآنزا تزریق شد اما به گروه دوم واكسنی دیگر تزریق شد كه تاثیر واكسن آنفلوانزا را نداشت.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، وقتی فصل شیوع ویروس آنفلوآنزای فصلی آغاز شد در گروهی از مادرانی كه واكسن زده بودند پس از زایمان، احتمال كوچك شدن نوزادانشان در دوره رشد جنینی 26 درصد بود در حالی كه در مادرانی كه واكسن مناسب دریافت نكرده بودند، 45 درصد افزایش یافت.

جزئیات این بررسی در مجله انجمن پزشكی كانادا ارائه شده است.

دكتر مارك اشتین هوف از متخصصان مركز پزشكی بیمارستان اطفال سینسیناتی در این باره گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد كه پیشگیری از عفونت با تزریق واكسن آنفلوآنزای فصلی در زنان باردار می‌تواند تاثیر سودمندی در رشد جنین داشته باشد.تاريخ : پنجشنبه چهارم اسفند 1390 | 16:18 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 نوزادان قبل از این که شروع به صحبت بکنند و یا آواهایی را از زبان خارج کنند واژه هایی را که از اطرافیان خود می شنوند می فهمند و در ک می کنند.

پژوهشگران در دانشگاه وسترن شمالی، اخیرا نتیجه گرفته اند که نوزادان، بسیار پیش از آنکه زبان باز کنند، می توانند واژه ها را تشخیص داده و آنها را به مواردی که نماینده آن هستند ارتباط دهند.

براساس مطالعه محققان دانشگاه وسترن شمالی، یکی از بهترین کارهایی که والدین میتوانند بکنند، آن است که با نوزاد خود حرف بزنند.

پژوهشگران برای باورند که نوزادان بدست آوردن مهارتهایِ کلامی را از زمانی که در رحم هستند آغاز میکنند.

به گفته پروفسور کتی هرشپاسیک، سرپرست لابراتور زبان نوزادان در دانشگاهِ تمپل در فلوریدا، میگوید، «ما فکر میکنیم نخستین پروسه هایِ ایجاد تکلم در رحم آغاز میشوند. زیرا نوزادان صدای مادر را میشنوند.»تاريخ : یکشنبه سی ام بهمن 1390 | 13:15 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

محققان پزشکی هشدار دادند که دخترانی که از مادران بالای 39 سال متولد می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه در بزرگسالی قرار دارند.
 این تحقیقات نشان می‌دهد دخترانی که از مادران بالای 39 سال متولد می‌شوند و لاغر بوده و در سن بلوغ از قد بلندی برخوردار هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه در بزرگسالی قرار دارند.

این تحقیقات اولین تحقیقات از نوع خود به شمار می‌رود که تلاش کرده است رابطه بین عمر مادر و افزایش خطر ابتلای کودکان به ویژه دختران به بسیاری از بیماریهای خطرناک را تجزیه و تحلیل کند.

این تحقیقات از 3574 زن 45 تا 68 سال انجام شد و پیگیری‌ها افزایش میانگین ابتلا به سرطان سینه را نشان داد.

بر اساس مطالعات انجام شده، عوامل اصلاح‌ ناپذیر افزایش دهنده خطر سرطان سینه شامل افزایش سن، جنس مونث، سابقه خانوادگی سرطان سینه، افزایش تراکم سینه، استعداد ژنتیکی، شروع قاعدگی پیش از 12 سالگی و یائسگی طبیعی پس از 45 سالگی است.

عوامل هورمونی مرتبط با سرطان سینه شامل سن بالا در هنگام اولین بارداری، مواجهه با دی‌اتیل استیل بسترول و درمان هورمونی است.

عوامل محیطی نیز شامل پرتودرمانی است و چاقی هم با افزایش میزان سرطان سینه همراه است.

اما بر اساس گزارشها، عوامل کاهش دهنده میزان سرطان سینه شامل بارداری در سنین پایین، قاعدگی دیررس، یائسگی زودرس، بارداری‌های متعدد و استفاده از برخی از داروها مانند تعدیل‌ کننده‌های انتخابی گیرنده استروژن و احتمالاً داروهای ضد التهابی غیراستروییدی (NSAIDs) و آسپرین هستند.

اگر چه سرطان پستان در سنین زیــر ۳۵ سالگی کمتر اتفاق می‌افتد و در سنین بالای ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود ولی همه زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.تاريخ : جمعه بیست و هشتم بهمن 1390 | 14:1 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

پزشكان هشدار دادند زنان باردار بايد به دقت مراقب رژيم غذايي خود باشند چون هر چيزي كه مي‌خورند هم روي خودشان و هم روي فرزندانشان تاثير مي‌گذارد.

دكتر كاترين بوورز از متخصصان انستيتوهاي ملي سلامت در ايالت ميدوست آمريكا در اين باره گفت: ديابت بارداري يكي از مشكلات متداول دوران حاملگي است كه روي مادر و جنين تاثير سوء مي‌گذارد و براي هر دوي آنها خطرناك است.

به گزارش يونايتدپرس، در اين مطالعه بوورز و دستيارانش اطلاعات مربوط به 13 هزار زن شركت كننده در «سنجش II سلامت پرستاران» را مورد تحليل و بررسي قرار دادند. آنها با بررسي دقيق اين اطلاعات مطمئن شدند كه مصرف چربي زياد در دوران حاملگي براي مادر و جنين واقعا خطرناك است.

بوورز در گفت و گويي با كارشناسان دپارتمان خدمات سلامت و انسان در آمريكا اظهار داشت: زناني كه بيشتر از چربي‌هاي حيواني استفاده مي‌كنند بيشتر دچار ديابت بارداري مي‌شوند. هم چنين زناني كه رژيم غذايي شان‌ حاوي كلسترول زياد است با افزايش اين خطر مواجه هستند.

اين مطالعه در مجله آمريكايي تغذيه باليني منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم بهمن 1390 | 19:10 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

محققان معتقدند که تمام زنان زیر 50 سال، علاوه بر آزمایشات جهت تشخیص سرطان سینه، باید برای کاستی‌های ژن BRCA1 نیز تست بدهند.  طبق نتایج تحقیقی، صدها زن مبتلا به سرطان سینه، به خاطر شکل تهاجمی بیماری که منجر به نقص ژنتیکی می‌شود، باید مورد آزمایش قرار بگیرند.
زنانی که در ژن BRCA1 آنها تغییرات و دگرگونی‌هائی وجود دارد، در معرض خطر بیشتر سرطان سینه و خطر سرطان تخمدان می‌باشند.
احتمال ابتلای این بیماران، به سرطان سینه به میزان 65 درصد و احتمال ابتلا به سرطان تخمدان به میزان 40 درصد، هنگام 70 سالگی وجود دارد.
محققان معتقدند که تمام زنان زیر 50 سال، علاوه بر آزمایشات جهت تشخیص سرطان سینه، باید برای کاستی‌های ژن BRCA1 نیز تست بدهند.

بر اساس گزارش میل آنلاین، محققان معتقدند این آزمایش سالانه باعث شناسائی صدها زن می‌شود تا از درمان مناسب برای سرطان سینه BRCA1، همچون درمان پلاتین، بهره‌مند شوند.
با توجه به این آزمایش ها، زنانی که دارای این ژن باشند، می‌توانند به اقوام نزدیک خود نیز به خاطر احتمال ژن ارثی، انجام آزمایش را توصیه کنند.

محققان معتقدند انجام این آزمایش، در طولانی مدت مقرون به صرفه می‌باشد و موجب کاهش تعداد سرطان‌های سینه و تخمدان در افرادی که در معرض خطر این دو سرطان می‌باشند، می‌شود.تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390 | 0:27 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

پژوهشگران آمریکایی می‌گویند امواج ماورای صوت (اولتراسوند) ممکن است در آینده به‌عنوان وسیله‌ای قابل اعتماد و ارزان قیمت برای پیشگیری از باروری مردان به‌کار رود.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی که نتایج تجربه‌هایشان را روی موش‌های بر منتشر کرده‌آند، می‌گویند عبور دادن امواج ماورای صوت از بیضه‌ها می‌تواند شمارش اسپرم را کاهش دهد. آنها می‌گویند متقاعد شده‌اند این روش در صورت تحقیق بیشتر می‌تواند در انسان‌ةا نیز به کار رود. این پژوهشگران به سرپرستی دکتر جیمز تسوروتا با چرخاندن پروب امواج ماورای صوت پرفرکانس (۳ مگا هرتز) به دور بیضه‌ها توانستند سراسر این اندام‌ها را از سلول‌های زایا خالی کنند.

به گفته آنها بهترین نتایج هنگامی به دست می‌آید که دو جلسه ۱۵ دقیقه‌ای کاربرد اولتراسوند با فاصله دو روز انجام شود. برای اینکه بین پوست و پروب‌اولتراسوند ارتباط ایجاد شود، از محلول نمکی استفاده می‌شود و بیضه‌ها تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند. به گفته پژوهشگران، این روش توانسته است شمار اسپرم را تا صفر کاهش دهد.تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390 | 12:40 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

اگر قصد داريد صاحب فرزند شويد رعايت يك رژيم غذايي متعادل و مناسب بسيار حائز اهميت است.

پزشكان مي‌گويند زنان باردار بايد يك رژيم غذايي متعادل داشته باشند كه اندكي بيشتر مواد غذايي داشته باشد تا نيازهاي جنين را برآورده كند.

شبكه خبري تورنتونيوز در اين مقاله آورده است: پزشكان توصيه مي‌كنند زنان باردار بايد حدود 300 كالري بيشتر در روز غذا بخورند كه به معني فقط يك وعده اضافي است اما اگر از اين بيشتر شود مادر را در معرض ابتلا به چاقي، ديابت و فشار خون بالا قرار مي‌دهد و در چاق شدن نوزاد نيز موثر است.

مهمترين غذاها براي يك زن باردار عبارتند از:

- پروتئين‌ها: شامل تخم مرغ، گوشت، ماهي، شير و فرآورده‌هاي لبني

- كربوهيدرات‌ها كه فيبر و انرژي را تامين مي‌كنند البته از مصرف آرد و شكر تصفيه شده بايد خودداري شود و جاي آن را غلات سبوس دار و ميوه‌ها بگيرند.

- چربي‌ها: شامل اسيد چرب DHA و ساير اسيدهاي چرب ضروري كه براي رشد مغز جنس حنين حياتي هستند. بنابراين تخم كتان، گردو، لوبيا، روغن زيتون و دانه سويا بايد به رژيم غذايي مادران باردار افزوده شود.

- آهن: مصرف سبزيجات برگ پهن و ساير مواد غذايي حاوي آهن مثل توت‌ها، تمشك، ‌لوبيا، آناناس، كشمش، خرما و مواد خوراكي حيواني براي تامين آهن بدن مادر ضروري است.

- مصرف ويتامين C نيز جذب آهن را در بدن مادر پس از صرف غذا بالا مي‌برد و توصيه مي‌شود.

- كلسيم: براي كمك به رشد استخوان‌ها، ‌دندان‌ها و فعاليت‌هاي حياتي بدن جنين، مصرف كلسيم براي مادر در زمان بارداري ضروري است.تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390 | 12:9 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

برخلاف باور عمومي در مورد بي‌خطر بودن سزارين براي نوزادان، پزشكان در يك مطالعه جديد هشدار دادند كه عمل سزارين مي‌تواند سلامت نوزاد را به خطر بيندازد.

 ‌گروهي از متخصصان دانشكده پزشكي جان هاپكينز در بالتيمور دريافتند اين جراحي به نوزادان زودرس كمكي نمي‌كند بلكه حتي مي‌تواند موجب بروز مشكلات تنفسي در اين نوزادان شود.

به نوشته روزنامه ديلي ميل، اين متخصصان مي‌گويند نوزاداني كه با عمل سزارين متولد مي‌شوند در مقايسه با نوزادان متولد شده با زايمان طبيعي 30 درصد بيشتر دچار سندرم فشار تنفسي مي‌شوند.

اين مطالعه در نشست سالانه انجمن «طب مادر و جنين» ارائه شده است.تاريخ : دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390 | 4:10 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یک زن هندی در یک زایمان بسیار عجیب، 11 نوزاد قد و نیم قد را در نخستین زایمان خود به دنیا آورد.

به گزارش سیتنا، به دنیا آمدن این همه نوزاد نه تنها اعضای کادر بیمارستان محل زایمان زن هندی را شگفت زده کرد، بلکه سبب شگفتی بسیاری از مردم هند شد.
این زایمان شگفت انگیز بسیاری از کاربران اینترنت را وادار به نوشتن تحلیل و تفسیرهای جالبی کرد که به نوشته برخی از آنها، زن هندی در اولین زایمان خود اعضای یک تیم فوتبال را زائیده است.


تاريخ : شنبه بیست و دوم بهمن 1390 | 13:59 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یک زن چینی کودکی ۷ کیلویی به دنیا آورد، این پسر ‘چون چون’ نام گرفت. و او را پسر اژدها نامیدند .
 مسئولین بیمارستانی در شهر “زینگ زیانگ ” در استان “هنان” چین با اعلام این خبر اضافه کردند که حال مادر و نوزاد خوب است. این کودک که در آغاز سال نوی چینی که امسال به عنوان سال اژدها نیز معروف شده است بدنیا آمده موجب شادی پدر خود شده است.

پدر او در مصاحبه با تلویزیون محلی این گونه خوشحالی خود را بیان می کند:

همسر من در دوران بارداری هیچ نشانه متفاوتی نداشت. میزان غذایی و نوشیدنی که او مصرف می کرد به مانند سایر زنان باردار بود. امروز آغاز فصل بهار در تقویم چینی است و من خوشحال هستم که این چنین پسر سالمی دارم. او “پسر اژدها” است.

مادر ۲۹ ساله این کودک به نام ” وانگ یوجوان” اینگونه می گوید: من احساس می کردم که وضعیت من تا حدودی متفاوت است. من احساس می کردم که این کودک سنگین تر از حالت عادی است.


من قبل از به دنیا آمدن این فرزندم دختری نیز به دنیا آوردم که در زمان تولد تنها ۴ کیلوگرم بود. من فکر می کردم پسرم بین ۴٫۵ تا ۵ کیلوگرم وزن داشته باشد و هرگز احتمال نمی دادم که او ۷ کیلوگرم وزن داشته باشد. جالب است بدانید که در هفته گذشته یک زن قزاقستانی نیز کودکی ۷ کیلویی به دنیا آورد.


 


تاريخ : یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 | 23:1 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یک زن در قزاقستان، نوزادی به وزن 7 کیلوگرم به دنیا آورد.به گزارش  خبرگزاری ریانووستی روسیه، سخنگوی بیمارستان کوکشیتو در شمال قزاقستان گفت حال نوزاد ومادرش، کاملا خوب است.

تولد نوزاد 7 کیلویی+عکس

این نوزاد 6 کیلو و 645 گرم وزن داشت ولی وزن معمولی کودکان در هنگام تولد حدود سه تا سه و نیم کیلوگرم است.پزشکان به دلیل وزن بالای این کودک مجبور شدند برای تولد نوزاد، عمل جراحی سزارین انجام دهند.تاريخ : پنجشنبه سیزدهم بهمن 1390 | 1:3 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

در اتفاقی نادر، کودک سه ساله ای در کشور پرو، یک جنین در شکم خود نگهداری می کند.

به گزارش  شبکه آر تی روسیه نوشت : پدر " اسپاک پاکانا " بعد از گلایه فرزند سه ساله اش از درد معده، وی را به بیمارستان می برد.

پزشکان بعد از اجرای معایناتی توسط امواج مافوق صوت، دریافتند که در درون شکم این کودک، یک جنین وجود دارد. این جنین در واقع برادر دوقلوی این کودک است که به جای رشد کردن در رحم مادرش، در شکم کودک سه ساله رشد کرده است.این مورد نادر در هر ۵۰۰ هزار تولد، یک بار اتفاق می افتد. پزشک جراح، بعد از خارج کردن جنین ۲۵ سانتی از شکم کودک سه ساله، اعلام کرد: جنین رشد بسیار کمی در شکم " اسپاک" داشته و وزن آن تنها یک کیلو بوده است.


  • ایرانی فون
  • ایران موزه