تاريخ : شنبه پانزدهم تیر 1392 | 15:45 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

http://tabrizebidar.ir/sites/default/files/styles/large/public/fullimages/7159_376346639133860_528115749_n.jpg?itok=afGQ6Sbw
تولید کرم حلزون متوقف شده است چرا که طبق بازرسی های صورت گرفته توسط بازرسین سازمان غذا و دارو هیچ گونه مستندات از تحقیقات مبنی بر تولید این کرم در دانشگاه علوم پزشکی البرز و حتی شرکت سازنده آن وجود ندارد.

تولید این کرم قراردادی است و صاحب این محصول، کارخانه ي تولیدی از خود ندارد، بنابراین تا ارائه مستندات محکم تولید این دارو متوقف شده است.

 تولید این محصول زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی البرز بوده است و بازرسین این دانشگاه نظارت مناسب را انجام نداده اند و در واقع کم کاری کردند که به دلیل همین کم کاری کلیه فعالیت های تولید قراردادی این دانشگاه تعلیق شده است.

گزارش این بازرسی در کمیته نظارتی قانونی سازمان غذا و دارو که در خصوص فرآورده های آرایشی برگزار شود عنوان شد و تصمیم بر توقف این محصول گرفته شد.تاريخ : یکشنبه نهم تیر 1392 | 17:22 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
بان بان دختر وبلاگ نویس مشهور سنگاپوری که در وبلاگ خود جدیدترین محصولات آرایشی را معرفی می کرد ناگهان زندگی اش از رویا به کابوس تبدیل شد.
 
یک سالن محصولات زیبایی سنگاپور بان بان را دعوت کرد تا یک کرم زیابایی جدید صورت را امتحان کرده و آن را در وبلاگش معرفی کند.
 
وی نمی دانست که این بار چه بلایی به سرش یا به عبارت بهتر به چهره اش می آید. او روز بعد از امتحان کرم زیبایی روی پوست صورتش متوجه جوش های ریزی روی گونه هایش شد.
 
کرم زیبایی کام دختر جوان را تلخ کرد +عکس
 
او ابتدا فکر که یک آکنه ساده است اما دوستانش به او توصیه کردند که نزد یک متخصص پوست برود. پزشک متخصص به گمان اینکه ناراحتی پوستی بان بان یک آکنه ساده است درمانی را برای او تجویز کرد که در عمل مانند شلیک آخر به چهره دختر جوان بود.
 
فردای آن روز چهره او از جوش هایی تاول مانند به رنگ سفید پوشیده شد و پنج روز بعد بان بان به کلی از شکل افتاد. اکنون بان بان پشیمان در جستجوی راه درمانی است که به این کابوس خاتمه داده و او بتواند دوباره در اجتماع حاضر شود.تاريخ : یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1392 | 15:38 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپورتاريخ : یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1392 | 0:35 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

کریستینا فرناندز دی کریشنر، نخستین کاندیدای رئیس جمهور زن آرژانتین از سیاستمدارانی است که رقبایش وی را متهم کرده اند که با انجام جراحی های زیبایی متعدد توانسته ظاهرش را تغییر دهد و خود را بسیار جوان تر از چیزی که بود نشان دهد و به همین دلیل هم مردم در انتخابات ریاست جمهوری به وی رای دادند و پیروز شد. البته او هم تا به حال انجام جراحی های پلاستیک را انکار نکرده است.

مخالفان فرناندز، این خانم مسن ۵۲ ساله را ملکه بوتاکس می خوانند و وقتی از وی پرسیدند فکر نمی کنی ظاهر آراسته ات نقش مهمی در جلب آرا داشته باشد، پاسخ داد: رونالد ریگان هم موهایش را رنگ می کرد، سیلویو برلوسکنی هم جراحی بینی داشته و هم مو کاشته است، در ضمن بسیاری از روسای جمهوری مطرح دنیا در معرض شایعه های اینچنینی قرار داشته اند.در هر حال خبرنگاران آرژانتینی می گویند به محض اینکه زمزمه فرناندز برای ریاست جمهوری مطرح شد، یکباره فرم لب و همه زوایای ظاهری او تغییر کرد. گفته می شود او بدون چند چمدان لباس مسافرت نمی کند و روزی حداقل ۴ بار لباس عوض می کند و در دوران انتخابات تلاش زیادی کرد تا شبیه اویتا پرون، یک شخصیت سیاسی جوان و زیبا، باشد که در ۳۲ سالگی فوت کرد.تاريخ : یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1392 | 17:39 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپورطرح های ابتکاری و منحصر به فرد از صابون را در زیر مشاهده خواهید کرد.

صابون میکروفونصابون مسواکیصابون هفت تیرصابون مغزصابون تلفنیصابون پازلصابون نارنجکیصابون انگشت دستصابون خرس های چسبندهصابون مکعبصابون تخم مرغ سرخ شدهصابون منگنه قرمزصابون سیبیلصابون دانه های قهوهصابون رژ لبصابون لگوصابون پنجهتاريخ : چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1392 | 16:22 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

در سال ۲۰۰۲، یک غواص به نام «تیم یارو» در یک محفظه آب در مرکز خرید ژوهانسبورگ یک رکورد جالب به جا گذاشت: او موفق شد ۱۰ روز تمام بی‌وقفه زیر آب بماند. وقتی او سرانجام از آب خارج شد، دستانش به این شکل درآمده بودند:

wrinkly

اما سؤالی که در اینجا به ذهن می‌رسد این است که چرا وقتی دست‌های ما در آب قرار می‌گیرند، مثلا وقتی از حمام بیرون می‌آییم، چین و چروک پیدا می‌کنند؟

بعضی‌ها به سادگی تصور می‌کنند که آب با گذر از لایه خارجی پوست ما، به داخل آن می‌رود و باعث ورم کردن آن می‌شود، اما محققان از دهه ۱۹۳۰ پی برده‌اند که این امر درست نیست و چیز دیگری در این میان نقش دارد، شاهد آنها این بود که کسانی که مشکل عصبی داشتند، هیچ زمان دست و انگشت‌هایشان بعد از غوطه‌ور شدن در آب، چین و چروک پیدا نمی‌کرد.

معلوم شده است که پاسخ غیرارادی سیستم عصبی خودکار ما، یعنی همان سیستمی که تنفس و ضربان قلب ما را کنترل می‌کند، در این فرایند هم نقش دارد و باعث می‌شود عروق خونی دست منقبض شوند و در نهایت پوست چروک بردارد.

اما در سال ۲۰۱۱، یک نوروبیولوژیست به نام مارک چنگیزی به هماره همکارانش این فرضیه را پیش نهادند که این چروک برداشتن پوست، ماهیتی فعال دارد و یک عملکرد تکاملی است.

گروه او متوجه شدند که طرح خاص چین و چروک دست بعد از خیس خوردن، طوری است که روی پوست شبکه‌هایی برای خارج کردن رطوبت و در نتیجه خارج شدن آب از سطح پوست ایجاد می‌کند و در نتیجه این کار، اشخاص می‌توانند زودتر و راحت‌تر اشیا را بردارند.

در یک آزمایش آنها از اشخاص خواستند که با دست خشک و دست چروک برداشته بعد از غوطه‌وری در آب گرم، تیله‌ها را در اندازه‌های مختلف بردارند، مشخص شد که چین و چروک‌ها برداشتن چیزهای خیس را راحت‌تر می‌کنند.

به این ترتیب این فرضیه مطرح می‌شود که پیشینیان ما با انگشتان چروک‌دار به مراتب غذا و گیاهان را از جریان‌ها آب راحت‌تر برمی‌داشتند و فرایند تکامل این چین و چروک برداشتن را تقویت کرده است.

اما اگر چین و چروک انگشت‌ها باعث تسهیل برداشتن چیزهای خیس می‌شود، چرا این چین و چروک همیشه در دستان ماندگار نمی‌شوند؟ شاید به خاطر اینکه چین و چروک دائمی باعث تضعیف حس لامسه یا به خطر افتادن سلامت پوست هنگام برداشتن اشیا می‌شود.تاريخ : یکشنبه یکم اردیبهشت 1392 | 17:13 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
پوست بخشی از بدن که اولین نقطه ارتباطی با دنیا خارج به حساب می آید از اهمیتی بالا برخوردار است به طوری که بسیاری از مردم حاضرند به هر ترتیب ممکن پوستی لطیف برای خودشان ایجاد کنند. استفاده از ماسک های مختلف و عجیب یکی از این راه های درمانی است:

صورت آتشین

یکی از روش های عجیب و نوی درمان پوست صورت را می توانید درچین ببینید. در این روش ماسکی از مواد مختلف روی صورت قرار داده می شود سپس پارچه ای آغشته به الکل را روی ان می گذراند. افرادی که این کار را انجام می دهند اعتقاد دارند با آتش زدن پارچه ماسک بهتر جذب پوست می شود. دراین روش پوست به طرز عجیبی شفاف می شود اما باید خطراتی مانند سوختگی ناگهانی را به تن بخرید.

سیلی درمانی

یک زوج تایلندی به تازگی شغلی جدید برای خودشان دست و پا کرده اند. آن ها در بخشی از منطقه سنتی پایتخت این کشور به طور حرفه ای سیلی درمانی می کنند. آن ها برای هر 15 دقیقه 350 دلار هزینه میگیرند و این روزها افراد بسیاری به مغازه آن ها می روند تا بتوانند چین و چروک ها را کمی از بین ببرند.

صورت خون آشام

چند سالی است که یک روش درمانی در امریکا شروع به کار کرده است که طبق آن خون از بازو گرفته و به صورت تزریق می شود. در این روش از آنجایی که صورت بسیار زحمی می شود به روش خون آشام معروف شده است. بسیاری از هنرپیشه های تلویزیونی از این روش برای شفاف کردن صورت استفاده می کنند اما خیلی کم این روش بازخورد خوبی داشته است.

درمان با فضولات پرنده

بدبوترین روش درمان پوست را می توانید در ژاپن ببینید جایی که مردم پوست خودشان را به دست افرادی می سپارند که با فضولات پرندگان کار می کنند. متخصصین این رشته فضولات را با برنج و سبوس ترکیب می کنند و برای از بین بردن چین و چروک روی پوست می مالند. برخی اعتقاد دارند این روش حتی می تواند طراوت  پوست را بیشتر کند.

ماسک های طلا

پس از بدبوترین و عجیب ترین نوبت به گران ترین روش درمان پوست می رسیم. در شهر فلوریدا آمریکا برخی از ثروتمندان با استفاده از ماسک های طلای 24 عیار پوست خودشان را لطافت می بخشند. در این روش کمی طلا با ماسک های عادی ترکیب می شود تا شفافیت پوست بیشتر گردد. البته همه کسانی که از این روش استفاده کرده اند آن را تقریبا بی نتیجه در درمان می دانند.تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم فروردین 1392 | 14:43 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

موها به دلایل مختلف مانند سست بودن ریشه، درست شانه نکردن و نبود مراقبت کافی از آن ها دچار ریزش و مشکلات مختلف می شوند اما یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه دارید نحوه استفاده و انتخاب شامپو است که نقش به سزایی در عمر موهای شما دارد.

شامپو دارای روش خاصی برای مصرف کردن است که اگر طبق دستورالعمل استفاده نشود می تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند. بزرگترین اشتباهات شامپویی را در ادامه با هم مرور می کنیم:

**اشتباه اول: اگر می خواهید بهترین استفاده را از شامپو ببرید باید این نته را در نظر داشته باشید که شامپو هنگامی کاملا درست کار می کند که موهای شما تماما خیس شده باشند. قبل از آنکه از شامپو استفاده کنید برای مدت دو دقیقه زیر دوش موهای خود را تنها با آب ماساژ دهید.

**اشتباه دوم: در دومین حرکت وقتی در حال ماساژ دادن سرتان هستید از کف دست و با فشار این کار را انجام ندهید. فشار زیاد روی رشته های مو آن ها را از بین می برد و اثر شامپو نیز بی نتیجه باقی می ماند. برای اینکار بهتر است از انگشتان کمک بگیرید.

**اشتباه سوم: اگر سرتان را چند دست با شامپو شسته اید دیگر دلیلی برای تکرار اینکار نیست. در صورتی که درست سرتان را ماساژ داده باشید و آن را به دقت آبکشی کنید، اثرشامپو مشخص می شود. در این صورت از تکرار چندین باره شستن سر که نیازی به آن نیست خودداری کنید چرا که به پوست سر شما آسیب وارد می شود.

**اشتباه چهارم: اگر موهای شما دارای حالت خاصی است که نیاز به مکمل ها دارد آن ها را فراموش نکنید چرا که در این صورت شامپو کمک خاصی به شما نمی کند. برای استفاده از مکمل ها بهتر است ان ها را با دست در میان مو پخش کنید.

**اشتباه پنجم: حتما روی برچسب های هشدار شامپو را به دقت بخوانید. در این بخش مدت زمان استفاده از شامپو نوشته شده است و سعی کنید کمتر یابیشتر از ان شامپو را روی سرتان نگه ندارید.تاريخ : پنجشنبه یکم فروردین 1392 | 23:47 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

نام یک دختر 11 ساله تایلندی به عنوان پرموترین دختر جهان به طور رسمی در کتاب ثبت رکوردهای گینس ثبت شد.

«سوپاترا ساسوفان» پیش از این با عناوین و القابی همچون «دختر گرگی» یا «صورت میمونی» از سوی اطرافیان و همکلاسی‌هایش مورد تمسخر قرار می‌گرفت و بسیار غم زده بود، اما اکنون این دختر کوچک به دلیل شهرت جدیدی که در کتاب رکوردهای جهانی کسب کرده، یکی از معروف‌ترین دختران مدرسه شده است.

گزارش‌ها حاکی است، تمام بدن این دختر از جمله کل صورت، گوش‌ها، دست‌ها و پاهایش پوشیده از مو است.

«سوپاترا» که با نام مستعار «نات» خوانده می‌شود، یکی از ۵۰ فرد مبتلا به سندرم نادر Ambras در جهان است که از قرون وسطی تاکنون نام‌ آنها در اسناد پزشکی بین‌المللی به ثبت رسیده است.

به گزارش روزنامه‌ سان، عامل اصلی ابتلا به این سندرم وجود یک کروموزوم ناقص در ژنتیک مبتلایان است.

والدین «سوپاترا» در ابتدا سعی کردند این موهای اضافی را با کمک لیزر از بین ببرند، اما درمان موثر نبوده و موها دوباره به رشد خود ادامه دادند.

«سوپاترا» می‌گوید: من به این وضعیت عادت کرده‌ام و موها را روی پوستم احساس نمی‌کنم. در واقع هیچ احساس اضافی ندارم، اما در هر حال امیدوارم یک روز معالجه شوم.تاريخ : سه شنبه بیست و سوم آبان 1391 | 0:38 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

بدن برخی افراد به اسپری های ضد تعرق حساسیت دارد و البته برخی نیز اصلا از این اسپری ها خوششان نمی آید. این مشکلات باعث شده است تا برخی از محققان به دنبال تولید دئودرانت های خوراکی بیافتند تا بتوان با خوردن آن ها از تعرق جلوگیری کرد. این قرص ها که به تازگی وارد بازارها شده است فعلا در طعم رز موجود هستند.

این قرص ها حاصل تلاش های بسیار زیاد دانشمندان ژاپنی است که معتقد هستند در گل های رز موادی وجود دارد که کمک می کند تا بدن بوی ناخوشایندی به خود نگیرد .


این دانشمندان همچنین بر این اعتقادهستند که افرادی که 4 عدد از این قرص ها را بخورند بهد از 4 ساعت بدنشان بوی خوبی خواهد و این بوی خوب مستقیما از موارد شیمیایی است که در روغن رز وجود دارد.

این محققان می گویند بهترین زمان برای استفاده از این قرص ها بعد از خوردن غذاهای با میزان فراوان سیر و پیاز است. این قرص ها البته مانع از به وجود آمدن بوی بد در بدن شما خواهند شد.


تاريخ : دوشنبه هشتم آبان 1391 | 1:24 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یک مرد انگلیسی توانست رکورد کش آمدنی ترین پوست جهان را در کتاب ثبت رکوردهای جهانی گینس از آن خود کند.

«گری تورنر» با کشیدن پوست بدنش به طول ۱۵.۸ سانتیمتر توانست این رکورد را بدست آورد.

«گری تورنر» اعلام کرد: توانایی من در کشیدن پوست بدنم به دلیل ابتلا به یک نوع سندروم است که باعث می شود در بافت پوستم تاثیر بگذارد.

به نقل از پایگاه اینترنتی ثبت رکوردهای جهانی گینس، «گری تورنر» در ماه اکتبر سال ۱۹۹۹ میلادی این رکورد را از آن خود کرد.تاريخ : دوشنبه هشتم آبان 1391 | 0:36 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

متخصصان مي‌گويند اگر شما هم از جمله افرادي هستيد كه از داشتن موي سفيد يا جوگندمي ناراحت هستند بهتر است ديگر خودتان را به اين دليل آزار ندهيد چون نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه سفيد شدن موي سر مي‌تواند نشان‌دهنده سلامت بدن باشد.

اين متخصصان روي گرازهاي وحشي مطالعه كرده و دريافتند كه داشتن موهاي سفيد و خاكستري مي‌تواند به اين معني باشد كه شما زندگي طولاني و سالم‌تري را در پيش رو خواهيد داشت.


اين متخصصان به سرپرستي دكتر گالوان خاطرنشان كردند: آزمايشات روي گراز‌هاي وحشي با موي خاكستري كه ناشي از فقدان ملانين است درواقع به اين معني است كه سطح آسيب‌هاي اكسيداتيو در بدن پايين‌تر است. از سوي ديگر اين مطالعه روي جمعيت گراز‌هاي وحشي نشان داد داشتن موي قرمز در اين جانور نشان‌دهنده اين مطلب است كه بيشتر مستعد ابتلا به بيماري است.

اين آزمايشات كه شرح آن در مجله «جانورشناسي فيزيولوژيكي و زيست شيمي» منتشر شده حاكيست، گرازهايي كه موهاي قرمز رنگ دارند، بيشتر دچار آسيب‌هاي سلولي مي‌شوند.

به گزارش روزنامه بمبئي ميرور، اين متخصصان تشريح كردند: توليد رنگدانه‌هاي مو در بدن مستلزم مصرف بيشتر نوعي آنتي‌اكسيدان در بدن است. اين آنتي‌اكسيدان درواقع به تخريب راديكال‌هاي آزاد كه در بروز آسيب‌هاي سلولي نقش دارند، كمك مي‌كند. به اين ترتيب كاهش سطح اين آنتي‌اكسيدان در پي توليد بيشتر رنگدانه‌هاي مو موجب افزايش سطح راديكال‌هاي آزاد و در نتيجه تشديد آسيب‌هاي سلولي مي‌شود.

مطالعات قبلي نيز نشان داده است كه در انسان‌ها نيز وجود رنگدانه‌هاي قرمز موسوم به اورملانين‌ها در داخل پوست با افزايش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.تاريخ : دوشنبه بیستم شهریور 1391 | 22:35 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور


بدن ما از میکروارگانیسم‌های مختلفی تشکیل شده است که بعضی از آنها برای ما مفید هستند. این میکروارگانیسم‌ها شامل باکتری‌ها و قارچ‌ها نیز می‌شوند. عفونت‌های قارچی توسط گیاهان میکروسکوپی ایجاد می‌شوند که روی پوست ما و بافت‌های مرده مو و ناخن‌هایمان زندگی می‌کنند. در زیر اطلاعاتی درمورد اختلالات، ناهنجاری‌ها و بیماری‌های ناخن آورده‌ایم.

دقت کنید که متخصصین ناخن تنها در زمینه زیبایی ناخن تخصص دارند و اطلاعات کافی برای تشخیص یا درمان مشکلات و بیماری‌های ناخن را ندارند. برای تشخیص و درمان مشکلات ناخن‌های خود حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پارونیشیا (Paronychia): عفونت‌های مربوط به لایه‌های ناخن می‌توانند توسط باکتری، قارچ و برخی ویروس‌ها ایجاد شوند. لایه‌های پایه و جانب ناخن بعنوان یک مانع بین صفحه ناخن و بافت‌های کناری هستند. اگر پارگی یا شکنندگی در این مانع ایجاد شود، باکتری‌ها خیلی راحت نفوذ خواهند کرد. این نوع عفونت با درد، قرمز شدن، و تورم ناخن همراه است. افرادیکه به مدت طولانی دستانشان در آب قرار می‌گیرد، ممکن است به این مشکل مبتلا شوند و این مشکل شدیداً مسری می‌باشد.سودوموناس (Pseudomonas): عفونت باکتریایی ممکن است بین صفحه طبیعی ناخن و بستر ناخن یا بین پوشش ناخن مصنوعی و صفحه ناخن طبیعی ایجاد شود. افراد زیادی بر این باور هستند که تغییر رنگ سبز رنگ این نوع عفونت نوعی کپک است. اما در واقعیت، کپک پاتوژن انسانی نیست. این تغییر رنگ فقط یک محصول فرعی عفونت است و اساساً توسط ترکیبات آهن پدید می‌آید. سودوموناس در نواحی مرطوب ایجاد می‌شود؛ از بافت‌های مرده و باکتری‌های موجود در صفحه ناخن تغذیه کرده و رطوبت رشد آن را میسر می‌کند. تاثیرات بعدی این عفونت موجب می‌شود که صفحه ناخن تیره و نرم شود. هرچه این تغییر رنگ تیره‌تر باشد، باکتری‌ها عمیق‌تر به داخل لایه‌های ناخن نفوذ کرده‌اند. اگر باکتری‌ها به بین صحفه ناخن و بستر ناخن نفوذ کرده باشند، همین تغییرر رنگ ایجاد خواهد شد و همچنین موجب می‌شود که صفحه ناخن از روی بستر آن بلند شود.
عفونت قارچی یا مخمر که موجب اونیکومایکوزیس می‌شود، می‌تواند از طریق پارگی در لبه پایه یا لبه‌های جانبی ناخن ایجاد شود.  این نوع عفونت با اونیکولیز (جدا شدن صفحه ناخن) شناخته می‌شود که بقایایی مشخص زیر صفحه ناخن ایجاد می‌کند. رنگ آن معمولاً سفید یا زرد رنگ است و ممکن است بافت و شکال ناخن را تغییر دهد. قارچ‌‌ها پروتئین کراتین موجود در ناخن را می‌خورند. با پیشرفت این عفونت، بقایای ارگانیک زیر صفحه ناخن جمع شده و رنگ آن را تغییر می‌دهند. ارگانیسم‌های عفونی دیگر نیز ممکن است در این زمینه دخیل باشند و اگر تحت درمان قرار نگیرد، صحفه ناخن ممکن است از بستر آن جدا شده و بیفتد.
عفونت قارچی ناخن (Tinea Unguis) با ضخیم شدن ناخن، بدشکل شدن آن و نهایتاً افتادن ناخن همراه است.
اونیکاتروفی (Onychatrophia) یا درواقع همان تحلیل رفتن ناخن است که موجب می‌شود ناخن شفافیت و جلای خود را از دست داده، کوچکتر شده و گاهی‌اوقات به طور کامل بیفتد. آسیبدیدگی یا بیماری ممکن است موجب بروز این مشکل شود.
اونیکوگریپوز (Onychogryposis) ناخن‌های چنگالی شکل هستند که با ضخیم شدن صفحه ناخن شناخته می‌شوند و معمولاً درنتیجه تروما ایجاد می‌شوند. در این مشکل، صفحه ناخن به سمت داخل پیچ خورده و گاهی برای از بین بردن درد ناشی از آن نیاز به عمل جراحی خواهد بود.
اونیکورکسی (Onychorrhexis)  شکنندگی ناخن است که معمولاً به صورت عمودی جدا شده، پوسته‌پوسته شده و خطوط طولی دارند. این اختلال و ناهنجاری می‌تواند ریشه وراثتی داشته یا درنتیجه استفاده از محلول‌های قوی در محل‌کار یا خانه مثل موادشوینده ایجاد شود. بااینکه درمان با روغن و پارافین می‌تواند آب را دوباره به ناخن برگرداند اما بهتر است برای از بین بردن دائم مشکل، با پزشک نیز مشورت کنید.
Onychauxis به ضخیم شدن بیش از حد ناخن گفته می‌شود که می‌تواند درنتیجه یک اختلال داخلی ایجاد شود—حتماً به پزشک مراجعه شود.
لکه‌های سفید یا لوکونیشیا (Leuconychia) با ایجاد خطوط یا لکه‌های سفیدرنگ روی ناخن شناخته می‌شود و ممکن است با حباب‌های کوچک هوا که بر اثر تروما در زیر لایه‌های ناخن جمع می‌شوند، ایجاد شود. این مشکل ممکن است ارثی باشد و نیاز به هیچ درمانی نیست زیرا این لکه‌ها با بلند شدن ناخن از بین می‌روند.
خطوط بیو (Beau’s Lines) با ایجاد خطوط افقی از سلول‌های تیره و فرورفتگی‌های خطی روی ناخن شناخته می‌شود. این اختلال ممکن است در اثر تروما، بیماری، تغذیه بد و هر مشکل حاد متابولیک، شیمی‌درمانی یا سایر حوادث آسیب‌رسان ایجاد شود و نتیجه هر اختلال در ساخت پروتئین در ناخن می‌باشد. برای تشخیص حتماً به پزشک مراجعه شود.
ناخن قاشقی شکل (Koilonychia) معمولاً در اثر کم‌خونی ناشی از فقر آهن ایجاد می‌شود. در این مشکل ناخن‌ها نازک شده، لبه‌های آن برجسته شده و ناخن حالت مقعر پیدا می‌کند. برای درمان حتماً به پزشک مراجعه شود.
خطوط تیره ناخنی (Melanonychia) خطوطی عمودی هستند که به رنگهای خاکستری، قهوه ای یا سیاه دیده میشوند. در اثر افزایش فعالیت و یا تعداد سلولهای رنگدانه ای ماتریکس ایجاد میشوند. در صورت مشاهده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.
پتریژیوم (Pterygium) پیشرفتگی پوست به سمت صفحه ناخن است که درنتیجه تروما به ماتریکس ناخن بخاطر عمل جراحی یا بریدگی عمیق روی صفحه ناخن ایجاد می‌شود. پتریژیوم بخاطر پیشرفتگی بافت زخم، موجب از دست رفتن و افتادن صفحه ناخن می‌شود. برای پیشگیری از پیشرفتگی بافت  زخم، از کورتیزون استفاده می‌شود. برای تشخیص و درمان حتماً به پزشک مراجعه شود.

نکته: ناخنک یا پترژیوم چشم نیز وجود دارد. اگر دچار پتریژیوم هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید. تخصصین ناخن قادر به درمان آن نیستند.
پسوریازیس (Psoriasis) با موج‌دار شدن و ناهموار شدن ناخن همراه است که معمولاً با اگزما اشتباه گرفته می‌شود. پسوریازیس موجب خشک شدن، لایه‌لایه شدن و گاهی افتادن ناخن می‌شود. صفحه ناخن ممکن است از بستر آن جدا شده و قرمز، نارنجی یا قهوه‌ای رنگ با لکه‌های قرمز شود. برای تشخیص یا درمان به هیچ عنوان به سالن‌های زیبایی  و متخصصین ناخن مراجعه نکنید. با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.
ناخن‌های آسیب‌دیده توسط MMA: MMA (متیل متاکریلات) یک مونومر مایع است که بااینکه FDA آن را سمی و غیرقانونی اعلام کرده است، توسط برخی سالن‌های زیبایی برای آکریلیک کردن ناخن استفاده می‌شود. در این مشکل ناخن‌ها بسیار سخت شده و قابلیت انعطاف خود را از دست می‌دهند.
ناخن‌های شکننده (Brittle Nails) با ایجاد جداشدگی طولی در لایه‌های ناخن شناخته می‌شود. در اکثر موارد، این مشکل نشاندهنده روند عادی بالا رفتن سن است. این مشکل می‌تواند در نتیجه تماس زیاد با آب، پاک کننده‌ها و حلال‌ها مثل مواد شوینده خانگی ایجاد شود. با بالا رفتن سن، حریان طبیعی روغن و آب در ناخن شدیداً کاهش می‌یابد. این روغن و آب هان چیزی است که لایه‌های ناخن را به هم می‌چسباند و قابلیت انعطاف را به ناخن می‌دهد. با مشاهده اولین نشانه‌های شکنندگی ناخن می‌توانید از روغن‌های مخصوص که حاوی روغن جوجوبا هستند و پس از آن از ویتامین E استفاده کنید. ساختار مولکولی ویتامین E برای جذب شدن و نفوذ به داخل لایه‌های ناخن بسیار بزرگ است و بدون وجود روغن جوجوبا جذب نخواهد شد. پـرهیـز از تماس زیاد دست بـا آب، پـوشـیـدن دستـکـش‌های نـخـی نـازک در زیـر دستکش‌های پلاستیکی در هنگام کارهای روزانه، پرهیز از تماس دست‌ها با مواد شیمیایی مانند حلال های لاک، کوتاه نگه داشتن ناخن و استفاده مکرر از ترکیبات نـرم‌کننده و مرطوب‌کننده، می تواند بـه بهبود این وضعیت کمک کند. 

خطوط طولی نیز یکی دیگر از نشانه‌های بالا رفتن سن می‌باشد که البته به افراد پیر و سالخورده منحصر نمی‌شود. با بالا رفتن سن، روغن و رطوبت طبیعی موجود در ناخن‌های کاهش می‌یابد و خطوط طولی روی ناخن پدیدار می‌شوند. با استفاده دو بار در روز از روغن‌های حاوی جوجوبا و ویتامین E می‌توانید تاحدودی به بهبود این وضعیت کمک کنید.خونمردگی (Hematoma) که در اثر وارد شدن ضربه به ناخن ایجاد می‌شود که موجب پارگی مویرگهای بستر ناخن می‌گردد. خون حاصل ما بین صفحه ناخن و بستر آن به دام افتاده، خونمردگی (هماتوم) تشکیل می‌شود. هماتوم میتواند موجب جداشدن و افتادن ناخن شود. همچنین ممکن است موجب عفونت گردد، زیرا بافت هماتوم برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها مناسب است. جذب شدن خودبخود هماتوم ممکن است مدتی  طول بکشد و گاهی موجب تغییر شکل ناخن میشود.
سندرم پاتلا (Nail Patella Syndrome) یک اختلال ژنتیکی بسیار نادر است که با بدشکل شدن ناخن و اسکلت بدن همراه است و در حدود 2/2 از هر 100،000 نفر اتفاق می‌افتد. این مشکل بعنوان یک ویژگی اتوزومال غالب در افراد با گروه خونی ABO ایجاد می‌شود (اتوزومال غالب به این معنی است که ببرای ابتلا لازم است فقط یک کپی از ژن را به ارث ببرید). درمواردیکه هیچ سابقه خانوادگی وجود ندارد، ممکن است در اثر جهش پراکنده ژن ایجاد شده باشد. خطر انتقال این مشکل از والدین به کودک، صرفنظر از جنسیت او، در هر بارداری 50% می‌باشد که دخترها معمولاً تا 10% بیشتر به این اختلال مبتلا می‌شوند.
مشکلات و ناهنجاری‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد تنها مشکلات موجود ناخن نیستند. ناخن مشکلات دیگری نیز دارد که مطمئناً توسط متخصص پوست و مو قابل تشخیص است. برخی از این اختلالات مسری هستند و برخی درنتیجه آسیبدیدگی و بیماری ایجاد می‌شوند. پزشکان ممکن است گاهی ناخن‌هایتان را به این علت معاینه کنند که بسیاری بیماری‌های با ایجاد تغییر در ناخن‌ها همراه است. هرگوه تغییر در ناخن می‌تواند مایه نگرانی باشد که برای تشخیص و درمان آن نباید به متخصصین ناخن در سالن‌های زیبایی مراجعه کنید. بهترین فرد برای کمک به بهبود وضعیت ناخن‌های شما پزشک متخصص پوست و مو می‌باشد.


تاريخ : جمعه هفدهم شهریور 1391 | 9:7 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
تحقیقات اخیر نشان داده است که برخی از لوازم آرایشی مورد استفاده زنان آلوده به سرب است و یک زن به طور متویط در طی ۱۰ سال میزان ۲ کیلو گرم سرب رابا استفاده از رژ لب وارد بدن خود کرده است.دکتر ناهيد نمان که در بيمارستان تورنتو کار مي کند بر این باور است علت افزایش انواع سرطان در زنان ارتباط زیادی به همین وسیله آرایشی دارد.
رژلب‌هایی که سرب دارند را بشناسید!
سرویس سلامت افکار نیوز - به این ترتیب اگر خانمي را مي شناسيد حتي اگر دوستش هم نداشته باشيد سعي كنيد او را هم در دانستن اين اطلاعات سهيم کنيد.

وی ادامه داد: اخيراً قيمت رژ لب هايي با مارک Red Earth و Sold at ESPRIT از ۶۷ دلار به ۹.۹۰ دلار تقليل يافته است.آنها حاوي سرب هستند.

به گفته وی رژ لب مارکهای معروفی ماند کریسیتن دیور، لانکوم، کلینیکوشادو، چنل و ده ها مارک دیگر سرب دارند. وی به زنان توصیه می کند: اين ها آزمايشهايي است که مي توانيد براي خودتان انجام هيد اول مقداري از رژلبتان را روي دستتان بماليد سپس با يک انگشتر طلا روي آنرا مالش دهید اگر رنگ آن به مشکي تغيير کرد پس شما مي فهميد که رژلبتان حاوي سرب است.

نمان ادامه میدهد: بالاترين ميزان سرب مساوي است با بالاترين شانس ابتلا به سرطان.مراقب باشيد رژ لب هر چقدر سرب بيشتري داشته باشند ماندگاري طولاني تري نيز دارند. اگر رژ لب شما مدت طولاني روي لبتان مي ماند بخاطر مقدار بالاي سرب آن است پس دیگر از آن استفاده نکنید.


تاريخ : دوشنبه سی ام مرداد 1391 | 18:45 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

یکی از دلایلی که خیلی ها تابستان را دوست ندارند به خاطر گرمای زیاد و در نتیجه تعریق بالا در این فصل است. فقط کافی است در یکی از روزهای این فصل بیرون بزنید و ۵ دقیقه راه بروید. در آن وقت است که بدنتان شروع به عرق کردن می کند. زیر بغل از اولین جاهایی است که شروع به تعریق می کند. استفاده از دئودورانت ها و اسپری های ضد عرق می تواند تا حدی به کاهش عرق و کاهش بوی نامطبوع زیر بغل کمک کند اما زیاد هم روش کارسازی نخواهد بود.

برای حل این مساله، محققان راهی یافتند که با تاباندن ریز موج ها به غدد تعریق زیر بغل می توان از عرق کردن آن جلوگیری کرد. در این روش که میرا درای miraDry نام دارد و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا اف دی ای (FDA) تایید شده، می توان ۲۲ تا ۳۰,۰۰۰ غده مخصوص تعریق در زیر بغل را از بین برد، در نتیجه ۸۲ درصد از عرق های زیر بغل کاهش می یابد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که این روش در ۹۰ درصد بیماران تاثیر مثبتی داشته است.

انجام میرا درای در دو مرحله انجام می شود و ۳۰۰۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت. کسانی که این عمل را انجان داده اند، ادعا کرده اند که این روش کاملاً بدون خطر بوده است. البته باید بگویم که سیستم تعریق بدن در گرما به خنک کردن بدن بسیار کمک می کند. شاید انجام این عمل تعادل بدن را بر هم بزند. نظر شما چیست؟تاريخ : پنجشنبه نوزدهم مرداد 1391 | 14:5 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

هیچ چیز بدتر از این نیست که با ورود به جایی مجبور شوید کفشتان را دربیاورید و بعد متوجه شوید پاهایتان به شدت بو می‌دهد؛ بویی که تصویری نادرست از شما در ذهن دیگران می‌سازد، تصویر فردی شلخته و کثیف. در صورتی که شما اصلا این گونه نیستید و واقعا نمی‌دانید باید با این بوی نامطبوع چه کنید. اما باید بگوییم درمان زیاد هم سخت نیست و به راحتی می‌توانید از شر این مشکل خلاص شوید.
همان توصیه همیشگی را فراموش نکنید

شستن لای انگشتان پا با صابون آنتی‌باکتریال (ضدباکتری)

خشک کردن پوست به‌طور کامل (می‌توان از سشوار استفاده کرد)، بین انگشت‌ها حتما باید خشک شود.

حتما جوراب بپوشید

با پوشیدن جوراب‌هایی که قابلیت جذب رطوبت را دارند، مثل جوراب‌های نخی می‌توانید تاحدی بوی بد را کم کنید .

به طور مرتب جوراب‌ها را عوض کنید

پوشیدن کفش‌های منفذدار که هوا قابل جابه‌جا شدن در آن باشد.

کفش‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در محیط آزاد (مثل بالکن) بگذارید.

اگر کفی کفش‌تان درمی‌آید، آن را بیرون آورید و در معرض هوای آزاد قرار دهید.


از محصولات بوبر پا استفاده کنید

مواد ضدعرق می‌تواند رطوبت و عرق را کاهش دهد و در نتیجه بو کم شود.

استعمال ژل بنزوئیل پراکسید ۵درصد یا ۱۰درصد ممکن است باکتری‌ها را کاهش دهد.

پودربچه فقط برای بچه‌ها نیست. در این روزهای گرم پودربچه هم می‌تواند به نجات پاهای شما بیاید.

کافی است پس از آنكه پاها را كاملا شسته و خشك كردید، مقداری پودر تالك (پودربچه) یا اسپری ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه‌لای انگشتان بزنید. از پودر تالك برای رفع بوی بد عرق پا در داخل كفش نیز استفاده كنید. برای این منظور پس از

هر بار مراجعه به خانه و بیرون آوردن كفش‌هایتان، آنها را مدتی در هوای آزاد قرار دهید و سپس داخل آن كمی پودر تالك بریزید.

محلول خانگی ضدعفونی​کننده

عرق کردن و بوی پا ممکن است با غوطه‌ور کردن روزانه پا در چای سیاه که شامل اسید تانیک است، کاهش یابد. روش این است که ۲ بسته چای آماده را داخل یک ظرف آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه نگه دارید و بعد حدود ۲ لیتر آب سرد به آن اضافه کنید و پاهای خود را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آن غوطه‌ور سازید. بعضی از مردم، بعد از ۷ تا ۱۰ روز استفاده از این روش بهبود بسیار چشمگیری را گزارش داده‌اند. بی‌كربنات سدیم سطح پوست شما را قلیایی‌تر كرده و در نتیجه مقدار عرق را كاهش می‌دهد. برای این منظور یك قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را در یك لیتر آب بریزید و هفته‌ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه پاهای خود را در این محلول قرار دهید. روش دیگر پاشیدن جوش‌شیرین در داخل كفش‌هایتان است.

حمام سرد گرم

یكی از در دسترس‌ترین روش‌ها برای درمان بوی بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و سپس آب سرد است. این كار را ۳ بار انجام دهید، به این ترتیب جریان خون به طرف پاها روانه شده و از تعریق كاسته می‌شود. بعد از سه بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد چند قطره یخ و همچنین مقداری آب لیموترش ریخته و پاهایتان را داخل این محلول قرار دهید. در پایان مقداری الكل به پاهایتان بمالید و در معرض هوا نگه دارید تا خشك شوند.افراد دیابتی و كسانی كه گردش خون در بدن آنها به خوبی انجام نمی‌گیرد، از این روش استفاده نكنند.

محیط رشد باکتری​ها را نامناسب کنید

اگر جوراب نپوشید، سلول‌های قدیمی جدا شده از پوست، در کفش شما باقی می‌مانند و بر اثر عمل باکتری یا قارچ روی آنها، بوی بدی در کفش شما ایجاد می‌شود. ولی با پوشیدن جوراب، این سلول‌ها در جوراب باقی می‌مانند و با شستن جوراب از بین می‌روند.باکتری‌های مولد بوی پا، روی پوست مرطوب خیلی بهتر و سریع‌تر رشد می‌کنند.


تاريخ : پنجشنبه دوازدهم مرداد 1391 | 17:16 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
زن کهنسال چینی به دلیل رشد یک شاخ عجیب در پیشانی‌اش به سوژه‌ای برای رسانه‌‌ها تبدیل شد.

زن شاخدار چینی!(+عکس)
  «ژانگ رویفانگ» که بیش از 100 سال سن دارد، بر آمدگی شاخ مانند روی پیشانی‌اش رشد کرده است.

«ژانگ» که به زن شاخ‌دار معروف شده مدت کوتاهی است که این شاخ در صورتش نمایان شده و طول آن به شش سانتیمتر رسیده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی oddity central، «ژانگ» گفت: با وجود این شاخ روی پیشانی‌ام هیچ احساس دردی ندارم و تنها مشکلم این است که با وجود این شاخ ترسناک و عجیب شده‌ام.


تاريخ : دوشنبه نهم مرداد 1391 | 23:57 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

عرق کردن، یکی از مشکلاتی است که در روزهای گرم تابستان انسان را آزار می دهد...

برخی افراد از بوی عرق کلافه هستند و برخی دیگر از لکه هایی که روی لباس هایشان برجای می ماند، گله می کنند.

عصاره مریم گلی

برخی گیاهان دارویی مانند « مریم گلی » باعث کاهش تعریق می شوند. می توانید روزانه ۲۵ قطره از عصاره این گیاه را در لیوان آب بریزید و بنوشید یا به طور موضعی در زیر بغل تان استفاده کنید. البته مصرف عصاره این گیاه به کودکان ، زنان باردار و افرادی که در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند، توصیه نمی شود.

شام سبک بخورید

اگر شب ها در خواب زیاد عرق می کنید، قبل از خواب شام مفصل نخورید زیرا اگر چند ساعت قبل از خواب، شام سبکی میل کنید، غذایتان سریع تر هضم می شود و در نتیجه دستگاه گوارش مجبور نیست طی خواب فعال باشد و سموم را به شکل عرق از بدن دفع کند.

آب خیلی سرد ننوشید

نوشیدن مایعات خیلی سرد باعث ایجاد تغییرهای شدید دمایی در بدن و تعریق بیشتر می شود. برخلاف آنچه تصورمی کنیم، نوشیدن آب خنک باعث کاهش دما و خنک شدن بدن نمی شود. وقتی بدن خنکی آب را احساس می کند، عکس العمل نشان می دهد و سعی می کند خود را گرم کند و افزایش دمای بدن در این حالت، باعث تعریق بیشتر می شود. برعکس وقتی مایع گرمی می نوشیم، بدن سعی می کند خود را خنک کند. از آنجا که نوشیدن مایعات گرم در تابستان دلچسب نیست، بهترین توصیه، مصرف مایعاتی است که دمای متناسبی دارند.

مصرف نوشیدنی های کافئین دار را محدود کنید

نوشیدن برخی مایعات از جمله چای، قهوه و نوشیدنی های کولادار حاوی کافئین می تواند باعث افزایش تعریق در فصل های گرم شوند. پس مصرف آنها را به حداقل برسانید.

اپیلاسیون را فراموش نکنید

تعریق عکس العمل طبیعی بدن برای کاهش دما و رساندن آن به دمای ۳۷ درجه است. عرق ترکیبی از نمک و آب است و بوی نامطبوعی ندارد و آنچه باعث بوی بد آن می شود، باکتری هایی هستند که روی پوست زندگی می کنند و در محیط گرم و مرطوب مثل زیر بغل تکثیر می شوند. موهای این مناطق جایگاه مناسبی برای رشد باکتری ها هستند زیرا رطوبت را در خود نگه می دارند. بهترین توصیه برای از بین بردن بوی نامطبوع عرق، اپیلاسیون زیربغل و پاها و شستشوی روزانه بدن با صابون یا شامپو و خشک کردن کامل تمام نواحی از جمله بین انگشتان پا ست.

مقدار پروتئین دریافتی تان را متعادل کنید

هضم غذا با افزایش دمای بدن همراه است. هر چه وعده غذایی ای که مصرف می کنید حاوی پروتئین بیشتری باشد، دمای بدنتان بالاتر می رود و بیشتر عرق می کنید. به گفته متخصصان تغذیه، روزانه مصرف یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کافی است.

غذاهای کم ادویه بخورید

ادویه ها می توانند باعث بالا رفتن دمای بدن و افزایش تعریق شوند. مصرف سبزی هایی نظیر سیر و پیاز نیز روی بوی عرق تاثیر می گذارد و آن را بدبو می کند. برخی موادغذایی حاوی روی نظیر نان گندم کامل هم همین تاثیر را دارند اما بدن به روی نیاز دارد و نمی توان منابع حاوی آن را از برنامه غذایی حذف کرد. نیازی نیست با فرارسیدن فصل های گرم سال ادویه را کاملا از برنامه غذایی خود حذف کنید، فقط کافی است میزان آن را کاهش دهید.

استرستان را کم کنید

تنش های بیش از حد روزانه و استرس باعث تعریق بیشتر می شوند. برای کنترل تعریق و کاهش آن، در کنار تمام مسایل یاد شده به استرس های روزمره هم توجه کنید و کمی آرام تر باشید.

کفش چرمی و لباس کتانی روشن بپوشید

الیاف طبیعی مثل کتان یا پنبه عرق را به خوبی به خود می گیرند در حالی که الیاف مصنوعی آن را جذب نمی کند و باعث رطوبت بیشتر آن ناحیه و بوی بد عرق می شود، بنابراین بهتر است در فصول گرم لباس های سبک و روشن بپوشید که نور خورشید را کمتر جذب می کنند و خنک تر هستند. بهتر است کفش را هم از نوع جلوباز و از جنس چرم انتخاب کنید زیرا کفش های بسته آن هم از جنس الیاف مصنوعی، باعث تعریق بیشتر پا و بوی نامطبوع آن می شوند.

از دئودورانت ها یا برچسب های ضدتعریق استفاده کنید

برچسب هایی در بازار وجود دارند که با قرار زدن آنها زیر بغل، عرق را جذب می کند و اجازه نمی دهد روی لباس لکه ای بیفتد. دئودورانت هایی نیز وجود دارند که نه تنها بوی نامطبوع عرق را از بین می برند، بلکه میزان تعریق را هم تنظیم می کنند. در این روزها می توانید از آنها استفاده کنید.تاريخ : شنبه هفدهم تیر 1391 | 18:42 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

مشکل همیشگی گرمای هوا و بوی ناخوشایند عرق بدن در فصل تابستان، محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست را به آغاز پروژه Apollo Dress Shirt‌ برای تولید لباس تنظیم کننده دمای بدن ترغیب کرده است.

فناوری بکار گرفته شده برای طراحی لباس هوشمند Apollo مشابه فناوری ناسا در تولید لباس فضانوردان است و این لباس از مواد تغییر فاز برای جذب گرما و خنک کردن بدن استفاده می کند.

لباس هوشمند با جذب عرق و رطوبت، باعث کاهش بوی نامطبوع بدن می شود و احساس شادابی به فرد دست می دهد، همچنین گرمای بدن جذب و در لباس ذخیره می شود و زمانیکه فرد در مقابل یک سیستم خنک کننده قرار می گیرد، لباس گرمای ذخیره شده را آزاد می کند.

طراحان امیدوارند که بتوانند با جذب سرمایه گذار، این محصول را تا سال آینده به بازار عرضه کنند.تاريخ : جمعه شانزدهم تیر 1391 | 0:28 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپورهوا گرم شده است و بوی بدن یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که در فصل تابستان همه با آن  روبه‌رو هستیم. می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم که چطور با آن مقابله کنید.


بوی بدن! بدن شما بو نمی‌دهد؟ اگر اینطور است پس هم سالم هستید و هم خوش‌شانس. بوی بدن می‌تواند یکی از معیارهای سنجش محبوبیت شما هم باشد – اگر بدنتان بوی بدی بدهد، احتمال اینکه دیگران از شما دور شوند بیشتر خواهد شد – این می‌تواند در مهمانی، جلسات کاری و دورهمی‌ها موجب خجالتتان شود. اعضای خانواده‌تان هم ممکن است در مواجهه با شما همیشه خود را دور نگه دارند.

بوی بدن چیست؟

بوی بدن دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. بعضی از آنها قابل‌کنترل هستند و بقیه خیر. این دلایل عبارتند از:

• مشکلات پزشکی (مثل بیماری‌های کلیه و کبد، عفونت‌های قارچی، پایین بودن قند خون، دیابت)
• مصرف الکل
• مصرف دخانیات
• مشکلات دهان و دندان
• پوسیدگی دندان
• کمبود ویتامین و موادمعدنی
• بهداشت ضعیف
• فعالیت فیزیکی و ورزشی زیاد
• سموم (در خانه، رژیم‌غذایی و محیط)
• استرس
• هورمون‌ها (مخصوصاً در دوران یائسگی)
• داروها (برخی از انواع داروها بویی ایجاد می‌کنند که از بدن خارج می‌شود)

چه باید کرد؟

نکات زیر روش‌های موثری برای غلبه بر بوی بد بدن هستند. آنها را امتحان کنید  و تفاوت را احساس کنید.

• برای جلوگیری از بوی بد بدن، صبح‌ها ناشتا یک لیوان آب به همراه 500 میلی‌گرم عصاره گندم بنوشید. کلروفیل موجود در علف به کاهش بوی بدن کمک می‌کند.

• می‌توانید به زیربغلتان و پاهایتان جوش‌شیرین بزنید.

• موقع حمام کردن، کمی سرکه سفید در یک لیوان آب ریخته و برای شستن زیربغل‌ها از آن استفاده کنید. اینکار مطمئناً بوی بدنتان را کمتر خواهد کرد.

• یکی از ساده‌ترین روش‌های خانگی برای بوی بد بدن، ریختن کمی گلاب یا روغن درخت چای در وان حمام قبل از حمام کردن است. این مواد تازگی بیشتری به بدنتان می‌دهد و می‌تواند جایگزین خوبی برای دئودورانت و اسپری‌های بدن باشد.

• برای کاهش pH پوست و کاهش بوی زیربغل‌ها، می‌توانید به جای اسپری بدن از سرکه استفاده کنید.

• در فصل تابستان که تعرق بدن بیشتر است، حداقل روزی دو بار دوش بگیرید.

• در فصل تابستان می‌توانید به زیربغل‌هایتان به جای اسپری و مام بدن، پودربچه بزنید.

• سعی کنید از خوردن غذاهای تصفیه‌شده مثل روغن‌های هیدروژنه و سایر موادغذایی فراوری شده خودداری کنید. غذاهای سالمی بخورید که مقدار زیادی فیبر، غلات کامل، گندم، سویا و سبزیجات برگدار داشته باشند. همچنین به خاطر داشته باشید که گوشت و لبنیات کمتر مصرف کنید.

• از خوردن غذاهای پُر ادویه خودداری کنید. مصرف زیادی سیر، کاری و زیره می‌تواند بوی بدن شما را تا 24 ساعت بعد از استفاده، بیشتر کند.

• نوشیدن مقدار کافی آب به تازه نگه داشته بدن شما کمک می‌کند.

• بوی بدن معمولاً روی لباس می‌ماند. پس سعی کنید هر روز لباس‌هایتان را بشویید و هیچوقت یک لباس را قبل از شستشو دوباره تن نکنید. یادتان باشد، پوشیدن لباس‌های بدون آستین، فقط بوی بدنتان را تشدید می‌کند. اگر زیاد عرق می‌کنید، سعی کنید لباستان آستین‌دار باشد. برای جذب عرقتان در فصل تابستان، از لباس‌های کتان و نخ استفاده کنید.

بوی بدن یکی از مهمترین نگرانی‌های همه در فصل تابستان است. این مشکل هم برای خانم‌ها و هم آقایان ایجاد می‌شود. ما به این دلیل نگران بوی بدنمان هستیم که بقیه از این طریق قضاوت می‌کنند که تا چه میزان به بهداشت فردی خود اهمیت می‌دهیم و به این ترتیب تصمیم می‌گیرند که شایسته رفت‌وآمد هستیم یا خیر. بنابراین برای اینکه بتوانید در اجتماع محبوب باشید، سعی کنید بوی بد بدنتان را به هر ترتیب از بین ببرید.


  • ایرانی فون
  • ایران موزه