تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 12:29 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 "بروک گرینبرگ” ( Brooke Greenberg ) دختری ۱۷ ساله که در بدنی ۷۶ سانتیمتری و ذهنی به بلوغ ذهن کودکی یک ساله گرفتار شده است و اختلالی به نام سندروم ایکس دارد به گونه ای اتفاقی در جریان کشف جدید علمی قرار گرفته است.

مطالعه بر روی DNA این دختر ۱۷ ساله نشان داده است اختلالی که او از آن رنج می برد با معیوب بودن ژنی که مسئول رشد و سالخوردگی در دیگر انسانها به شمار می رود در ارتباط است.دانشمندان امیدوارند با بررسی بیشتر DNA این بیمار دیدگاهی جدید را در رابطه با فرایند سالخوردگی به دست آورده و به ارائه درمانهای جدیدی برای مداوای بیماری های ناشی از این رویداد طبیعی بپردازند.

طی کنفرانس انجمن سلطنتی انگلستان که در هفته جاری در لندن آغاز خواهد شد بسیاری از محققان فرایند کهولت سن با حضور در این کنفرانس درباره نتایج به دست آمده از پرونده بروک به بحث و گفتگو خواهند پرداخت تا به این شکل بتوانند برخی از اسرار سالخوردگی و رشد را آشکار سازند.

به گفته محققان یک جهش ژنتیکی رشد و بزرگ شدن این بیمار را تحت کنترل دارد و در صورتی که بتوان ژنوم او را با یک ژنوم عادی مقایسه کرد شاید بتوان به ژنهای جهش یافته و معیوب دست پیدا کرده و به چگونگی عملکرد و کنترل احتمالی آنها پی برد.

محققان معتقدند در نهایت این مورد شانسی خواهد بود تا بتوان به کمک آن پاسخ برخی از پرسشها را درباره میرا بودن انسان مورد بررسی قرار داد.نتایج نهایی این تحقیقات شاید منجر به کشف شیوه های درمانی شود که می توانند عمر طولای تری را برای انسانها به ارمغان آورند.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 11:28 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

طرح تولید سوسیس گیاهی به زودی در اختیار کارخانجات و شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد تا این فراورده گیاهی جایگزین سوسیس های فعلی شود.
کار تحقیقاتی برای تولید این سوسیس به اتمام رسیده است و این طرح داخلی تا پایان بهمن ماه جاری برای تولید رونمایی می شود.
 یکی از دلایل افزایش اضافه وزن و چاقی را در افراد، زندگی صنعتی می باشد. امروزه اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان و جوانان به بالای 50 درصد رسیده است.
 تحقیقات نشان می دهد که در مهد کودک ها، کودکان زیر سن دبستان دارای اضافه وزن و چاقی به همراه بیماری های افزایش قند و چربی خون و نیز آنزیم های کبدی هستند که این بیماری ها به ژنتیک ارتباطی ندارد بلکه به دلیل عادات غلط تغذیه ای ایجاد شده است.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 11:16 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

1-کارهای روزانه خود را اولویت بندی کنید: همه انسانها به ندرت دچار کمبود وقت می شوند مگر آن که به غلط اولویت بندی کنند از خودتان بپرسید: الان مهم ترین کار چیه ؟ پیاده روی یا نظافت خونه؟ اگر پاسخ شما همیشه و همیشه نظافت منزل باشد آنگاه ناچار می شوید که با اضافه وزن خود کنار آمده و انبساط خاطر پیدا کنید در غیر این صورت انجام نرمش های سبک و روزانه صبحگاهی را در اولویت کار خود قرار دهید.

2-گامهای کوچک بردارید: آنچه را که خواهانش هستید به طور کل با آن چه که می توانید در عالم واقع انجام دهید متفاوت است اگر تصور نکنید که تغییری در نوع رژیم غذایی و تمرینات ورزشی داده اید آنگاه احتمال موفقیت تان به صفر می رسد از خودتان بپرسید: می تونم با داشتن چنین وضعیتی زندگی کنم و کیف دنیا رو ببرم؟ اگر پاسخ شما منفی است تصمیم بگیرید تغییرات واقع بینانه ای در زندگی تان ایجاد کنید به گونه ای که بتوانید با ایجاد آن تغییرات زندگی آسوده ای داشته و نهایت لذت را ببرید.

3-بدنتان را درک کرده و آن را همان گونه که هست بپذیرید: درک وضعیت جسمی و نیکو شمردن آن شما را توانا می سازد که هر کاری را به خاطر آن انجام دهید و سر جنگ و دعوا با بدن خود نداشته باشید حتی اگر استعداد ابتلا به اضافه وزن ژنتیکی را داشته باشید این روش زندگی شماست که نهایتا در روند چاق شدن و چاق ماندنتان تعیین کننده است شکی نیست که ژن ها ایفاگر نقش بسیار مهمی هستند اما قدر مسلم نمی توانند روی تصمیم گیری شما مبنی بر این که شما چه غذایی بخورید یا چند بار در هفته ورزش کنید تاثیر گذار باشند.

4-یواش یواش وزنتان را کم کنید: از دید زیست شناختی کاهش سریع وزن همواره با گرستگی کشیدن عجین است یعنی مکانیسمی که باعث ذخیره هر چه بیشتر چربی می شود اگر سعی کنید تا آن جا که می توانید مانع از ذخیره چربی در بدنتان شوید آنگاه جسم شما در وضعیت بقا و سلامتی قرار می گیرد از دید روان ناسی ایجاد تغییراتی آرام و تدریجی به شما فرصت می دهد تا خود را با شیوه جدید زندگی وفق دهید و این امر باعث می شود به نتایج بهتر و با ماندگاری بیشتر دست یابید.

5-هرگز خودتان را محروم نکنید: بی نصیب کردن خودتان از خوردن غذاهایی که خیلی خیلی دوست دارید در نهایت نتیجه عکس می دهد هر چند وقت یک بار از خوردن غذاهای مطبوع خود لذت ببرید بی آن که کوچک ترین احساس گناهی به شما دست بدهد تنها می توانید با افزایش زمان ورزش یا ایجاد تغییرات اندک در نوع غذاهایی که می خورید رعایت نکردن رژیم غذایی را جبران کنید به عنوان مثال با حذف رعایت نکردن رژیم غذایی را جبران کنید. به عنوان مثال با حذف کره یا سس مایونز از روی ساندویچ و در عوض اضافه کردن مقدار زیادی سبزی از خوردن 15 گرم چربی مضر صرف نظر کرده و از سوی دیگر خوراکی با ارزش غذایی بسیار بالا را به بدن خود می رسانید

6-پیشرفت خود را در کاهش وزن ارزیابی کنید: یکی از لباسهای کهنه خود را که دیگر اندازه تان نیست بپوشید ضمنا می توانید یک شلوار جین تنگ بخرید و ببینید که سر انجام آن شلوار چه موقع قالب تنتان می شود. حال می توانید کیلومترها راه بروید یا بدوید می توانید گام به گام به هدفتان نزدیک بشوید می توانید با حفظ اندامی موزون به وزن سلامت خود برسید.

7-نه تنها مواظب نوع غذا و زمان غذا خوردن باشید بلکه حواستان باشد که چگونه و چه زمانی غذا می خورید: آداب غذا خوردن هر کس خاص خودش است هنگام گرسنگی و سیری توجه کامل داشته باشید که بدنتان چه واکنش هایی نشان می دهد قبل از این که بشقاب غذای خود را دو بار پر کنید 20 دقیقه دست نگه دارید تا متوجه شوید که آیا سیر شده اید یا خیر. معمولا همین مدت زمان کافی است که دریابید گرسنگی تان بر طرف شده است بنابراین برای جلوگیری از زیاده روی در خوردن لازم است چنین زمانی را اختصاص دهید.

8-فعالیت مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید: اگر به رقصیدن تمایل دارید پس در کلاس های آموزش حرکات موزون ایروبیک شرکت کنید اگر از گوش دادن به موسیقی لذت می برید موقع پیاده روی سبک یا سنگین حتما واکمن خود را همراه داشته باشید فعالیت هایی را که از انجام دادن آنها لذت می برید مشخص کرده و تلاشتان را به آنها معطوف کنید.

9-رقابت جویی را پیشه کنید: اگر اهل مبارزه هستید یک نفر را مثل خودتان پیدا کرده و با او رقابت کنید شما همچنین می توانید از طریق هدف گذاری با خودتان مسابقه بدهید مثلا با خود قرار بگذارید که مسافت طولانی تری را پیاده روی کنید سریع تر شنا کنید و خودتان و دیگران را در چالش قرار دهید و خیلی ساده نهایت تلاش خود را بکنید این فشار اضافی به شما کمک می کند تا به خواسته هایی که دارید جامه عمل بپوشانید.

10-رابطه خود را با رژیم و ورزش حفظ کنید: صادق بودن با خود یک امر است و آگاه بودن از فرایند پیشرفت امری دیگر ، بسیاری که در کاهش وزن به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند خود اذعان می دارند که ورزش کردن مداوم و نیز نوشتن رژیم غذایی از اهمیت خاصی برخوردار بوده اند اگر بنویسید که چه چیزی را چگونه خوردید و نیز چه زمانی ورزش کردید آنگاه انگیزه تداوم در رعایت رژیم غذایی در شما ایجاد شده و بیشتر می توانید روی اهداف از پیش تعیین شده خود تمرکز کنید.

11-بدنتان را عضله ای کنید: یاد گرفتن چگونگی تقویت عضلات ، بدن شما را شکل می دهد و باعث میشود در طول شبانه روز، عضله ها کالری بیشتری بسوزانند حتی زمانی که در حال استراحت هستید با علمی کردن یک برنامه کاهش وزن سالم و سودمند می توانید بدن خود را در وضعیتی بسیار مناسب قرار دهید تا فرآیند سوخت چربی به بهترین نحو انجام شود.

12-فعالیت تان را زیاد کنید: بی شک می توانید متابولیسم بدن خود را با افزایش میزان کالری هایی که در طول روز می سوزانید افزایش دهید ورزش کردن تنها محدود به پیاده روی منظم روزانه یا انجام حرکات بدنسازی نمی شود از هر فرصتی برای افزایش فعالیت هایتان استفاده کنید به عنوان مثال خودتان را عادت بدهید تا به جای آسانسور از پله ها بالا بروید یا این که عادت کنید که در محیط کار بعد از صرف ناهار و قبل از این که دوباره پشت میز بنشینید چند دقیقه ای راه رفته و نفس عمیق بکشید.

13-گروهی کوچک ترتیب داده و با یکدیگر رقابت کنید: تحقیق+ات نشان داده افراد هنگام کار کردن با یک شریک یا یک گروه به موفقیت های بیشتر و بزرگتری نایل می شوند برای خود شریکی انتخاب کنید که کاملا هم هیکل شما بوده و او نیز همچون شما هدف کاهش وزن را درسر داشته باشد.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 11:7 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

پوست افراد با بالا رفتن سنشان پیر می شود اما گاهی برخی از افراد دچار پیری زودرس می شوند و مهمترین عامل آن اشعه ماوراء بنفش است که دارای سه طیف A، B، C بوده و دو طیف A، B آن به سطح زمین رسیده و بر پوست افراد تاثیرگذار است و پیری زودرس و ایجاد لک های پوستی در افراد می شود.

با توجه به اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست توصیه می شود که افراد از ضد آفتاب استفاده کنند که بهترین زمان برای استفاده از ضد آفتاب ها از 6 ماهگی است و مصرف ضدآفتاب ها از دوره کودکی توصیه می شود چرا که افراد زیر 18 سال حدود 60 تا 70 درصد از آفتاب را جذب می کنند.

البته باید گفت که برای کودکان باید از ضد آفتاب های مخصوص کودک از نوع فیزیکی باید استفاده کرد که دو ماده اکسید تیتانیوم و اکسید روی فیلترهای فیزیکی ضدآفتاب های معمولی هستند. ضدآفتاب های دارای فیلترهای شیمیایی دامنه وسیع تری داشته و برای استفاده کودکان مناسب نیستند و افراد 14 سال به بالا می توانند از این نوع ضد آفتاب ها استفاده کنند که البته ممکن است برخی از افراد نسبت به آن آلرژی پیدا کنند که باید نوع ضدآفتاب خود را تغییر دهند.

SPF کرم ضد آفتاب باید حداقل از 25 به بالا باشد و باید گفت هیچ تفاوت آماری بین SPF50 تا 100 وجود ندارد و تصور غلطی که برخی از افراد در مورد SPF 50 تا 100 دارند این است که گمان می کنند SPF 100 دو برابر ضد آفتاب با SPF 50 از پوست محافظت می کند در صورتی که از نظر آماری تنها 1 درصد تفاوت میان این دو وجود دارد.

ضد آفتاب های رنگی برای افرادی که دارای پوست های لک دار و برنزه هستند پوشانندگی بیشتری دارد و مناسب این افراد است.
افرادی که دارای پوست معمولی و یا خشک هستند بهتر است از ضد آفتاب های معمولی استفاده کنند و افرادی که پوست چربی دارند از ضد آفتاب های Oil free (بدون چربی) استفاده کنند تا دچار آکنه نشوند.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 10:59 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی حاکی از آن است که شیر همانند «بنزین» مغز نقش مهمی درپیشگیری یا آهسته کردن فرآیند زوال نورولوژیکی ایفا می کند.
نوشیدن حداقل یک لیوان شیر در روز ذهن و عملکرد حافظه را بهبود می بخشد و می تواند از زوال نورولوژیکی پیشگیری کرده یا فرایند آن را آهسته کند.
دانشمندان دانشگاه «ماین» به منظور دستیابی به این نتایج، کارایی مغزی بیش از 900 مرد و زن بین 23 تا 98 سال را با تجویز تستی که در آن 8 پارامتر کلیدی مختلف را ارزیابی می کرد اندازه گیری کردند.
این محققان دریافتند کسانی که شیر یا فرآورده های لبنی بیشتری مصرف می کردند به طور قابل توجهی نتایج بهتری به دست آوردند.
به خصوص، نسبت به کسانی که شیر نمی نوشیدند، افرادی که این نوشیدنی را مصرف می کردند 5 برابر با خطر کمتری درانجام اشتباه تستها مواجه بودند.
براساس گزارش eMaXHealth نتایج این یافته ها به بیانی ساده نشان می دهد که یک تغییر ساده در سبک زندگی و روش تغذیه می تواند به یک فرصت بزرگ برای به تاخیر انداختن یا پیشگیری از اختلال درعملکرد نورونها تبدیل شود.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 10:54 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

گرفتگی بینی یکی از معمول‌ترین پیامدهای فصل سرد زمستان است و اکثر مردم در این فصل از کیپ شدن مجاری بینی بر اثر ویروس‌هایی که ظاهرا در هوا پخش شده، رنج می‌برند.
یکی از اشتباهاتی که مردم اغلب در این مواقع انجام می‌دهند، دائما فین کردن یا بالا کشیدن مخاط بینی است. این کار، مشکل گرفتگی بینی را تشدید می‌کند. می‌توانید با انجام چند تکنیک ساده گرفتگی بینی را کاهش دهید یا حتی از بروز آن به طور کامل جلوگیری کنید.
وقتی در رختخواب قرار می‌گیرید، همیشه سر خود را در وضعیت بالاتری از بدن قرار دهید. این وضعیت میزان تشکیل مخاط بینی را کاهش می‌دهد.
پیاز برای از بین بردن احتقان بینی بسیار مفید است. برای این کار کافی است یک قاچ پیاز را بریده و آن را بو بکشید.
غذاهای ادویه دار بخورید. خوردن غذاهای تند و ادویه دار مثل غذاهای فلفلی، مجاری بینی را پاک می‌کند.
مایعات گرم زیاد بنوشید. چای یا قهوه در این مورد کارآیی خوبی دارند. بخور دادن نیز در این مورد تاثیری شگفت‌انگیز دارد. کافی است چند قطره عصاره نعناع را داخل آب داغ بریزید. سپس سر خود را با یک حوله بپوشانید و بخار این معجون را عمیقا تنفس کنید.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 10:42 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

آنچه که دیروز تنها در فیلم‌های تخیلی به چشم می‌خورد، امروزه امکان وقوع یافته است. تحقیقات جدید نورولوژی یا علم مغز و اعصاب تجلی تخیلات دیروز را امکان‌پذیر کرده است.
امروزه از هدایت و کنترل هواپیماهای بدون سرنشین توسط امواج مغزی، استفاده از مواد شیمیایی برای افزایش توانمندی‌های فکر و خواندن افکار توسط برخی ابزارها صحبت می‌شود. حتی تکنیک‌هایی در دست تحقیق است که انسان را قادر می‌سازد با تبدیل امواج مغزی به تصویر و اصوات فکر را بخواند.

گفته می‌شود که تحقیقات نورولوژیک اهدافی انسانی، از جمله ارتقای امنیت افراد جامعه، توان‌بخشی توان‌خواهان‌، درمان برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های روانی و برقراری ارتباط با افرادی که در اغما فرو رفته‌اند را دنبال می‌کند.
اما از آنجا که همواره تحقیقات علمی، کاربردی دوگانه دارد از نتایج این تحقیقات می‌توان در راه‌های زیان‌بخش نیز استفاده کرد.
احتمال سوءاستفاده از نتایج تحقیقات نورولوژیک کارشناسان  را نگران کرده است. مؤسسه  "رویال سوسایتی" در اطلاعیه‌ای که در پایگاه اینترنتی این مؤسسه منتشر شده نسبت به استفاده از نتایج پژوهش‌های نورولوژیک و تکنولوژی‌های جدید در امور نظامی و حقوقی هشدار داده‌است.

در این اطلاعیه، نورولوژی علمی به سرعت پیش‌رونده با دامنه‌ای وسیع برای پژوهش خوانده شده است.
در اطلاعیه به پیشرفت‌های فزاینده علم مغز و اعصاب اشاره و گفته می‌شود که از این پیشرفت‌ها می‌توان به ویژه، در درمان بیماری‌ها، از جمله پارکینسون، افسردگی، شیزوفرنی‌، صرع و حتی اعتیاد کمک گرفت.
در اطلاعیه مؤسسه "رویال سوسایتی" همچنین نسبت به تأثیرات منفی مواد شیمیایی بر روی حافظه، توجه و سرعت واکنش انسان‌ها هشدار داده و تأکید می‌شود که نباید از نظر دور داشت که استفاده از این مواد با امکان به خطر افتادن سلامتی طرف مقابل همراه است.
براساس گزارش دویچه وله، ارتش و بخش تحقیقات ارتش آمریکا (DARPA) اغلب توجهی ویژه به تحقیقات مغز و اعصاب، از جمله تحقیقاتی که بر روی فکر‌خوانی و رمزگشایی افکار انجام می‌شود، نشان می‌دهند. علت توجه ارتش آمریکا به این گونه تحقیقات کاربرد احتمالی نتایج آن در امور نظامی است.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 10:30 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 

 سازمان های هوا- فضای پنج کشور اروپایی تلاش می کنند به وسیله یک طرح آموزشی راهی تازه جهت پیشگیری چاقی مفرط کودکان بیابند.
این برنامه با نام ماموریت ایکس، در مراکز فضایی و با ارتباط تلفنی با فضانوردان ایستگاه فضایی برگزار شد. ماموریت ایکس، کودکان را مانند فضانوردان به ورزش منظم و تغذیه مناسب تشویق می‌کند.
تحقیقات پزشکی می‌گوید تغذیه غلط دوران کودکی منشا چاقی مفرط در نوجوانی و بسیاری از بیماری های مزمن بزرگسالان مانند قلب و عروق، قند نوع دو و فشار خون است.
برنامه آموزشی ماموریت ایکس در پنج کشور برگزار شد و دوازده کشور در این طرح همکاری دارند.
بر اساس گزارش یورونیوز، اولین ماموریت ایکس سال گذشته با موفقیت انجام شد و امسال نیز بعد از تصویب به عنوان یک پروژه سه ساله، 20 هزار کودک از کشورهای بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد داد.تاريخ : جمعه بیست و یکم بهمن 1390 | 10:25 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

به تبلیغات و سایت ها و شبکه های ماهواره ای برای استفاده از واکسن خوکی توجهی نکنید چرا که تاکنون این واکسن بسیار خطرناک بوده است و تاکنون جان 3هزار نفر را گرفته است! 

مردم نباید فریب تبلیغات سایت ها و شبکه های ماهواره ای که استفاده از واکسن سرماخوردگی خوکی را تبلیغ می کنند را بخورند.
الآن زمان سرماخوردگی است و دوباره سایت ها و شبکه ها سروصدا می کنند که باید از واکسن ضدسرماخوردگی خوکی استفاده کنید! فقط بدانید که این واکسن یکی از بدترین و خطرناک ترینواکسن هاست!
کسانی که از این واکسن استفاده می کنند دائما در معرض خطر هستند زیرا این واکسن عوامل عجیب و غریبی دارد. خیلی ها هستند که با استفاده کردن از این دارو از همان اول به سرماخوردگی شدید دچار می شوند و ماه ها این مریضی در آن ها باقی می ماند. بسیاری هم دچار نوعی از بیماری می شوند که مایلین روی عصب را از بین می برد و تقریبا بعد از ماه ها و یا چند سال به مرگ منجر می شود!
 این گزارش ها بر اساس تحقیقاتی است که تا سال گذشته انجام شده است و غافل نگردید که 3 هزار نفر به خاطر استفاده از واکسن خوکی جانشان را از دست داده اند.تاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 23:3 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
این 3 خواهر با ظاهری شبیه به گرگ، در هندوستان زندگی می کنند."ساویتا" ( 23 ساله )، "مونیشا" ( 18 ساله ) و "ساویتری سانگیل" ( 16 ساله ) نام های این 3 خواهر است.
اما این سه خواهر به دلیل نداشتن پول کافی، نمی توانند از دست این موهای اضافی خلاصی پیدا کنند.

این خواهران خواستار کمک مردم برای رهایی از این دردسر شده اند، چون معتقدند که این ظاهر ترسناک، مانع ازدواج آنها در آینده خواهد شد.تاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 17:12 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 زنان بايد در سنين يائسگي به فکر سنجش تراکم استخوان باشند، افرادي که داراي هيچ ريسک فاکتوري براي ابتلاي زودرس به پوکي استخوان نيستند، لازم است پس از سن 60 سالگي و با انجام سنجش تراکم استخوان و با صلاحديد پزشک معالج داروي مناسب را مصرف کنند. 

 افرادي که داراي يک يا چند فاکتور خطر براي ابتلا زودرس به پوکي استخوان هستند، بايد قبل از يائسگي نسبت به انجام سنجش تراکم استخوان اقدام نمايند،  سابقه ابتلاي زودرس به پوکي استخوان در يكي از افراد درجه يک خانواده، شکستگي استخوان، مصرف سيگار، لاغري مفرط و مصرف داروهايي مانند کورتون، هپارين و ترکيبات هورموني موجب افزايش خطر ابتلا به پوکي استخوان در سنين قبل از يائسگي مي شود.

 مرحله قبل از استئوپروز، استئوپني ناميده مي شود،  آلندرونيت که با نام هاي Ostomed و Fosamax در بازار دارويي ايران عرضه مي شود، دارويي مناسب براي کاهش تراکم استخوان است البته آلندرونيت حتما بايد با تشخيص پزشک تجويز شود و براي پيشگيري از پوکي استخوان مصرف 35 ميلي گرم در هفته يا پنج ميلي گرم در روز از اين دارو کفايت مي کند. در صورتي که سنجش تراکم استخوان در فردي طبيعي باشد، رعايت رژيم غذايي مناسب، همراه با مصرف 800 تا يك‌هزار ميلي گرم قرص کلسيم همراه با ويتامين D براي پيشگيري از پوکي استخوان کفايت مي کند. مصرف خودسرانه آمپول D3 به منظور پيشگيري از پوکي استخوان در ميان مردم رايج شده است، مصرف اين آمپول بدون تجويز پزشک به هيچ وجه جايز نيست.  براي جلوگيري از عوارض گوارشي  آلندرونیت و جذب بهتر آن، حتما بايد اين قرص فقط با آب و ناشتا مصرف شود و تا چهار ساعت پس از مصرف آن هيچ ماده غذايي مصرف نشود. 

 مصرف بيش از 80 ميلي گرم آسپرين همراه با آلندرونيت موجب ايجاد تداخل دارويي مي شود،  عمدتا تداخل اين دو دارو با هم به علت تشديد عوارض گوارشي و مصرف بالاي آسپرين است.

مصرف اين قرص در زنان يائسه اي که داراي سنجش تراکم استخوان طبيعي هستند، ضرورتي ندارد . مصرف بيش از پنج سال اين دارو در افرادي که آن را با تجويز پزشک استفاده مي کنند، توصيه نمي شود اما پس از اين مدت فرد بايد با انجام سنجش تراکم استخوان در صورت لزوم و بر اساس تشخيص پزشک متخصص، مصرف قرص را ادامه دهد.تاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 17:3 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

نفخ شكم كه عوامل متعددي در بروز آن نقش دارند يكي از شايع‌ترين اختلالات گوارشي است. بلعيدن هوا هنگام صرف غذا عامل اصلي بروز نفخ يا احساس پري در معده و روده است و به همين دليل توصيه مي‌شود كه هيچ گاه غذا را با عجله نخوريد چون اين كار باعث مي‌شود هواي زياد وارد دستگاه گوارش شما شود.

سايت اينترنتي كامن سنس در مقاله‌اي در اين باره آورده است: همچنين تغيير در برنامه غذايي روزانه از ديگر عوامل بروز نفخ شكمي است. خوردن غذاهايي نظير حبوبات، مصرف برخي داروها و همچنين يبوست از عوامل تشديد كننده نفخ شكم هستند.

براي جلوگيري از ايجاد نفخ و گاز در دستگاه گوارش، پرهيز از مصرف نوشيدني‌هاي گازدار، استعمال سيگار و جويدن آدامس توصيه مي‌شود. با مراجعه به پزشك و مصرف داروهاي ضد نفخ اين مشكل به راحتي قابل درمان خواهد بود.

دراين مقاله فهرست مهمترين مواد غذايي نفاخ ارائه شده كه عبارتند از:

- برخي از ميوه‌ها مثل موز، خيار، گوجه سبز، شاه توت، گيلاس، زرشك، انگور، انجير، انار و زردآلو موجب بروز گاز در دستگاه گوارش و نفخ شكم مي‌شوند. موز بويژه در افرادي كه سرد مزاج هستند، توليد گاز معده مي‌كند. خيار نيز ميوه نفاخي است چون به سرعت در معده فاسد مي‌شود. مصرف زياده از حد گوجه سبز نيز عامل نفخ معده است. مصرف انار نيز براي افرادي كه سابقه نفخ معده دارند، توصيه نمي‌شود. زردآلو هم به طور كلي ميوه ديرهضم و نفاخي است. مصرف زياد خربزه نيز عامل ايجاد گاز زيادي در دستگاه گوارش است.

- يك گروه ديگر از مواد غذايي نفاخ حبوبات هستند.

- تخم مرغ نيز به دليل گوگرد موجود در آن در بروز نفخ شكمي موثر است.

- پسته خام نيز يك خوردني نفاخ است.

- علاوه بر اينها گروه ديگر از مواد خوراكي مثل شير، برنج، گندم، ذرت، خاكشير، قندق ، كشك و سبزيجاتي چون ترب، تره، پياز، كلم و كاهو كه حاوي فيبر خوراكي زياد هستند، همگي اگر بيش از اندازه مصرف شوند توليد نفخ مي‌كنند و براي دستگاه گوارش آزار دهنده مي‌شوند.تاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 12:55 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

پژوهشگران طی تحقیقات گوناگون متوجه شده اند که با سنجش ژنهای انسان در کودکی، طول عمر وی را پیش بینی کنند.

متخصصان ژنتیک در دانشگاه گلاسکو می گویند طی تحقیقات گوناگون متوجه شده اند که با سنجش ژنهای انسان در کودکی، طول عمر وی را پیش بینی کنند. به گفته این دانشمندان ، طول عمر در دی ان ای انسان نوشته شده و از لحظه تولد قابل بررسی و مشاهده است.

این پژوهشگران دریافتند که اندازه تلومرها که به حفاظت از کروموزمها در برابر پارگی می پردازند، می تواند به دانش انسان از زمان مرگ خود کمک کند.

تلومرها بطور گسترده ای مورد بررسی بوده و پیش از این نیز تصور می شد که با پیری مرتبط هستند.. اکنون محققان دریافته اند که هرچه قد این تلومرها بلندتر باشد، طول عمر انسان نیز بیشتر است. البته این در حالتی است که مرگ در اثر تصادف، بیماری یا عوامل موثر در شیوه زندگی اتفاق نیفتد.

پیش از این دانشمندان دریافته بودند که شیوه زندگی مانند استعمال سیگار و تنشهای موجود می تواند باعث کوتاهتر شدن تلومرها شود. اما این پژوهش، اولین نشانه در مورد احتمال پیش بینی زمان مرگ انسان از لحظه تولد است.

در آینده ممکن است آزمایشهایی ایجاد شود که انسان بتواند با آنها از لحظه تولد، طول عمر خود را بداند، البته اگر تمایل به این کار داشته باشد.

این پژوهش که از فنچهای گورخری استرالیایی استفاده کرده، اولین پروژه ای است که به محاسبه اندازه تلومر در دوره های منظمی از زندگی پرداخته است. در میان انسانها این آزمایش تنها در میان کهنسالان اجرا شده است.

نتایج این پژوهش در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

دانشمندان گلاسکو در مرحله بعدی پژوهش خود به بررسی عوامل کوتاهتر شدن تلومرها مانند عواملی ارثی یا محیطی برای افزایش دقت پیش بینی میزان عمر خواهند پرداختتاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 12:52 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور گروهی از پژوهشگران دانشگاه سانفرانسیسکو در گزارشی با عنوان "واقعیت درباره شکر سمی" که در مجله "نیچر" منتشر کردند نشان دادند اینکه شکر را تنها به عنوان یک ماده پر کالری مد نظر قرار دهیم کافی نیست، بلکه سطوح بالای تمام قندها به ویژه شیرین کننده های فروکتوز ذرت و یا حتی آب معدنی های طعم دار فرایندهایی را ایجاد می کنند که سبب مسمومیت کبدی و در نهایت شیوع بسیاری از بیماریهای مزمن می شوند.

بسیاری از افراد در تجربیات شخصی خود می دانند که سطوح قند خون در اثر مصرف این شیرین کننده ها بالا می رود.

برپایه اطلاعاتی که توسط انجمن قلب آمریکا منتشر شده است یک بزرگسال 22 قاشق شکر در روز مصرف می کند درحالی که یک نوجوان می تواند حداکثر 34 قاشق چای خوری شکر استفاده کند.

همچنین 17 درصد از کودکان و نوجوانان آمریکایی از چاقی مفرط رنج می برند. این مسئله شاید می تواند به این دلیل باشد که در 50 سال اخیر مصرف شکر در تمام دنیا سه برابر شده است. به این ترتیب می توان گفت که یکی از دلایل همه گیری چاقی مفرط مصرف بالای شکر است.

این محققان در تحقیق خود جزئیات دقیق تری از اثرات متابولیکی شکر را ارائه کردند. این بررسی‌ها نشان می دهد که مصرف بیش از حد این شیرین کننده می تواند موجب تغییر متابولیسم (سوخت و ساز بدن)، افزایش فشار خون، اختلال هورمونی و صدمات کبدی شود. بنابراین، شکر به اندازه سیگار و الکل مضر است.

سال گذشته نیز گروهی دیگر از دانشمندان آمریکایی دریافته بودند که قند و شیرین کننده های مصنوعی نوشابه های گازدار موجب افزایش فشار خون می شوندتاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 9:28 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

در این دریل كه در جراحی مغزبه كار می رود ، سامانه هوشمندی قرار داده شده است كه به محض عبور از جمجمه، از كار می افتد و باعث آسیب به مغز نمی شود.

این سامانه به صورت مكانیكی عمل می كند و وقتی مقابل جسم سخت نظیر استخوان قرار می گیرد ، دنده های دریل با هم درگیر می شوند و شروع به چرخش می كند و هنگام خروج از استخوان از چرخش می ایستند.

دریل هوشمند ارتوپدی می تواند تیم جراحی را در كنترل آسیب ها و عوارض ناخواسته در هنگام عمل جراحی ارتوپدی كمك كند تا اعضایی همچون مغز ، اعصاب ، فك و صورت در هنگام عمل جراحی كمتر آسیب ببینند .

این دستگاه دارای گواهی ثبت اختراع بوده و رتبه اول را در هفتمین نمایشگاه ملی اختراعات و ابتكارات پارك علم و فناوری یزد كسب كرده است .تاريخ : پنجشنبه بیستم بهمن 1390 | 9:19 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

هیچکس دوست ندارد ازدواج کند و بعد از مدت کوتاهی طلاق بگیرد اما واقعیت این است که برخی از ازدواج ها از همان ابتدای کار شکست خورده هستند یا در بهترین حالت شانس کمی برای موفقیت دارند. این نوع ازدواج ها مشخصه هایی دارند که به عنوان زنگ خطر باید به آنها توجه کنید.
۵ ازدواجی که بدبختتان می‌کند!

۱ – ازدواج کاملا احساسی

ازدواج های احساسی و آنهایی که عشق با یک نگاه پایه و اساسشان است، شما را مستقیم به دادگاه خانواده می برند، مگر آنکه بعد از عاشقی، چشمانتان را خوب باز کنید و هر جا که لازم بود، نه طلایی زندگی تان را بگویید.

۲ – جرو بحث هر روزه

اگر از همین دوران آشنایی و نامزدی، مرتب با هم جر و بحث دارید نگذارید کار از این بالاتر بگیرد. این زنگ خطری است که از اختلافات عمقی شما خبر می دهد. موضوع را با خانواده تان در میان بگذارید و از آنها بخواهید کمک تان کنند تا از یک ازدواج اشتباه رها شوید.

البته ممکن است همیشه دعوا و درگیری نباشد و شما احساس کنید همه حرف هایتان را به میل طرف مقابل می خورید و دارید کم کم مطابق میل او تغییر می کنید و بی هویت می شوید.


اگر برای این ازدواج می کنید که چشم فامیل را در بیاورید، یا از دختر و پسرهای فامیل عقب نمانید، اگر از انتخاب همسرتان هیچ انگیزه ای جز رو کم کنی از خواستگار قبلی ندارید یا می خواهید با دختر مورد علاقه تان نشان دهید اگر جواب رد داده، شما سراغ بهتر از او رفته اید، مطمئن باشید قدم در راه بدبختی تان برداشته اید!

۳ – معیارهایی غیر منطقی

مثل چی؟ مثل رنگ چشم، قد و قواره خاص، پایگاه سیاسی یا رشته تحصیلی خاص (ولا غیر!)، اقامت خارج از کشور و مسائلی از این دست که بیشتر از توجه به باطن و شخصیت فرد به ظواهر او توجه دارد.

۴ – چشم و هم چشمی

اگر برای این ازدواج می کنید که چشم فامیل را در بیاورید، یا از دختر و پسرهای فامیل عقب نمانید، اگر از انتخاب همسرتان هیچ انگیزه ای جز رو کم کنی از خواستگار قبلی ندارید یا می خواهید با دختر مورد علاقه تان نشان دهید اگر جواب رد داده، شما سراغ بهتر از او رفته اید، مطمئن باشید قدم در راه بدبختی تان برداشته اید!

۵ – یک شروع دروغین

اگر از همین ابتدا بنای دروغگویی را گذاشته اید، درباره شغلتان، وضعیت خانوادگی تان، سلامتی جسمی و روحی خود و یا دارایی ها و تحصیلاتتان دروغ گفته اید بدانید بد راهی را شروع کرده اید. این راه مستقیم شما را به جمع مطلقه ها می برد. دروغ گفتن درباره معیارهای اصلی زندگی هم همین طور. مثلا این که برایتان مهم است همسرتان پوشش خاصی داشته باشد اما به او نمی گویید تا بعدا او را عوض کنید! یا می خواهید در شهر خاصی زندگی کنید و این را از ابتدا با همسرتان در میان نمی گذارید.تاريخ : چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 | 22:56 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

در فصل زمستان با شیوع سرماخوردگی و احتقان بینی و تنگی نفس خیلی‌ها به فکر خرید دستگاه بخور می‌افتند.

توصیه می‌شود در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از بخور استفاده شود.

زمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است، استفاده از بخور، کمک‌کننده است.

دستگاه‌های بخور معمولا به دو نوع سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

1- از دستگاه‌های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می‌شود.
اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌کنیم بهتر است گرم باشد، چون در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است.
بخور گرم برای کسانی بیشتر مورد استفاده است که دچار التهاب راه تنفسی فوقانی نیستند.

امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آنها وجود دارد.

این دستگاه ها معایبی هم دارند، مثلا مصرف انرژی برق در آنها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد.
معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود

2- بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند، مثل وقتی که کودکی دچار بیماری کروپ (خروسک) شده، می‌توان از بخار سرد استفاده کرد تا بیماری تشدید نشود.

از بخور سرد معمولاً در فصل تابستان استفاده می‌شود. این دستگاه‌های بخور کم‌صداتر از نوع گرم عمل می‌کنند و مصرف انرژی برق در آنها کمتر است و از آنجایی که بخار آنها سرد است خطر سوختگی (به‌ویژه برای خردسالان) ایجاد نمی‌کنند.

از ویژگی های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری ها و ویروس ها (سرماخوردگی و...)، تامین رطوبت محیط بدون افزایش دما، كاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حساسیت نداشتن به نوسانات برق است.

این دستگاه ها معایبی نیز دارند؛ مثلاً آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌هاست و از آنجا که در بخور سرد قطرات آب در هوا پراکنده می‌شوند این مواد زیان‌آور هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند؛ بنابراین مخزن آنها باید هر روز با آب و صابون شسته شود.

از طرف دیگر، از آنجایی که در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب، در هوا پراکنده می‌شوند بهتر است مخزن آنها با آب جوشیده سرد شده پر شود.

معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود.
چون بخور سرد در فصول سرد سال برای افراد مطلوب نیست، بهتر است نوع ملایم آن به کار رود.تاريخ : چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 | 0:23 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

 دانشمند جوان ایرانی، با تصدی بر کرسی استادی دانشگاه پرینستون- جایگاهی که پس از انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد- دنیا را با این سوال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟

به گزارش تکناز نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال 1933 تا 1955 در انحصار آلبرت انیشتن بوده است.

 

پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر 5 میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش ها را بر عهده داشته باشد. ایران ناز، تلاش نظریه ابر ریسمان که اخیرا اعلام شده، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه های مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند.
دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه عقیده دارد که این ریسمان ها در 11 بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط 3 بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم، وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده و تا به امروز در مورد 7 بعد دیگر توضیح کاملی ارائه نشده است.


ارکانی به همراه دو فیزیک دان دیگر به نام های دیموپلوس (Dimopoulos) و والی(Dvali) در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شود و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند.

تئوری دکتر ارکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل ADD، (Arkani-Dvali-Dimopoulos) شناخته می شود. اکنون ارکانی و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن (LHC) مدل خود را اثبات کنند. اثبات این نظریه می تواند تحول بسیار بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاوردتاريخ : چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 | 0:14 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور

تحقيقات جديد نشان مي دهد که مشاهده تلويزيون، يکي از دلايل کوتاه شدن عمر است. اين تحقيقات نشان مي دهند ضرر تماشاي يک ساعت تلويزيون از دو عدد سيگار بيشتر است.

به گزارش خبرگزاري موج، دانشگاه Queensland طي تحقيقاتي به اين نتيجه رسيده که افرادي که به طور متوسط 6 ساعت در روز تلويزيون تماشا مي کنند، 5 سال کمتر از افرادي که تلويزيون نمي بينند، عمر مي کنند.
ظاهرا اين مشکل کم شدن عمر از سن 25 سالگي آغاز مي شود.
گروه تحقيقاتي ديگري با اين نتيجه مخالفت کرده و اعلام کرده اند که مشکل ديدن يا نديدن تلويزيون نيست. مسئله نشستن و ثابت بودن وضعيت بدن است که باعث کاهش عمر انسان مي شود. اين گروه معتقدند کم تحرکي و چاقي دليل اصلي کم شدن عمر اين افراد است. چه اين کم تحرکي به دليل مشاهده تلويزيون باشد چه صحبت با تلفن.
علت کم شدن عمر هر چه باشد، بهتر است براي حفظ سلامتي خود روزانه چندين ساعت پاي دستگاه تلويزيون خود، به تماشاي برنامه ها ننشينيد و حين تماشاي تلويزيون کار هاي خود را نيز انجام دهيد و يا بين برنامه ها کمي راه برويد تا از ساکن شدن حالت بدن جلوگيري کنيد.تاريخ : دوشنبه هفدهم بهمن 1390 | 8:0 | نویسنده : دکتر مسعود اصغرپور
در مارس سال گذشته، کریگ لوئیس 55 ساله به دلیل بیماری قلبی در استانه ی مرگ قرار داشت.اما دو پزشک از انستیتو قلب تگزاس یک راه حل انقلابی در این خصوص ارائه دادند: قرار دادن یک دستگاه که اجازه می دهد خون بیما-انسان در درون بدن بدون نبض پخش شود.
در مارس سال گذشته، کریگ لوئیس 55 ساله به دلیل بیماری قلبی در استانه ی مرگ قرار داشت.اما دو پزشک از انستیتو قلب تگزاس یک راه حل انقلابی در این خصوص ارائه دادند: قرار دادن یک دستگاه که اجازه می دهد خون انسان در درون بدن بدون نبض پخش شود.
به گزارش روزگار نو، دکتر بیلی کوهن و دکتر باد فریزیر پس از خارج کردن قلب اقای لوئیس، ابن دستگاه را در بدن این فرد قرار دادند.در ظرف یک روز، بیمار از بستر بیماری بلند شده و قادر به صحبت کردن با پزشکان بود.

تنهاانسان بدون قلب /تصاویر
این دو پزشک چندی پیس از عمل، این دستگاه را اختراع کرده و بر روی 50 گوساله ازمایش کرده بودند.این دو، قلب های حیوانات را خارج کرده و سپس دستگاه مورد نطر را در بدن این حیوانات می گذارند.

تنهاانسان بدون قلب /تصاویر
روز پس از این عمل، گوساله ها قادر به انجام هرانچه که با قلب انجام می دادند بودند.دکتر کوهن می گوید: بعد از عمل، حتی یک بار هم صدای ضربان قلب را نمی شنوید.کریگ لوئیس قبل از عمل، بیماری قلبی اش وخیم تر شد و پزشکان نگران مرگ زودرس وی بودند. برخی حتی گفتند که وی تنها 12 ساعت زمان برای زندگی دارد.

تنهاانسان بدون قلب /تصاویر
بنابراین با کسب اجازه از همسر لوئیس، دکتر کوهن و دکتر فریزر این دستگاه را در درون بدن بیمار قرار دادند.این دستگاه با استفاده از پره هایی برای حرکت خون، منجر به جریان مداوم خون در بدن می شود.


  • ایرانی فون
  • ایران موزه